Piotr Żyła na podium w Lahti

Piotr Żyła zdobył brąz w Lahti. (Fot. Getty Images)
Piotr Żyła zdobywając brązowy medal w konkursie na dużej skoczni w narciarskich mistrzostwach świata w fińskim Lahti odniósł największy sukces w karierze. Obecny sezon jest najlepszy w wykonaniu 30-letniego zawodnika KS Wisła.

Żyła był szósty po pierwszej serii wczorajszego konkursu, ale w drugiej osiągnął największą odległość w zawodach - 131 m, co pozwoliło mu awansować na podium. Wyprzedził m.in. Kamila Stocha, który ostatecznie był siódmy, oraz ósmego w końcowej klasyfikacji Dawida Kubackiego. Na szóstej pozycji uplasował się Maciej Kot.

Urodzony w Cieszynie Żyła wcześniej w tym sezonie zajął drugie miejsce, za Stochem, w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni. W mistrzostwach świata na podium stawał dwukrotnie - na najniższym stopniu z kolegami z drużyny we włoskim Val di Fiemme w 2013 roku i w szwedzkim Falun dwa lata później.

W Pucharze Świata Żyła trzykrotnie kończył zawody w czołowej trójce. Zwyciężył raz - 17 marca 2013 w Oslo, kiedy triumf podzielił z Austriakiem Gregorem Schlierenzaurem.

Wczoraj zwyciężył Austriak Stefan Kraft, który był najlepszy również na mniejszym obiekcie. Srebrny medal wywalczył ponownie Niemiec Andreas Wellinger.