Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pieniądze ze sprzedaży Chelsea wciąż nie dotarły do ofiar wojny na Ukrainie

Pieniądze ze sprzedaży Chelsea wciąż nie dotarły do ofiar wojny na Ukrainie
Źródło brytyjskiego rządu potwierdziło, że Abramowicz jest czynnikiem opóźniającym transfer pieniędzy. (Fot. ADRIAN DENNIS/AFP via Getty Images)
Kwota 2,3 miliarda funtów wygenerowana ze sprzedaży klubu piłkarskiej ekstraklasy angielskiej Chelsea w zeszłym roku jest nadal zamrożona na koncie bankowym w Wielkiej Brytanii. To wbrew obietnicom przekazania środków ofiarom wojny na Ukrainie - donosi amerykański dziennik 'The Athletic'.
Reklama
Reklama

Gazeta ustaliła, że licencja wydana przez rząd brytyjski wygasa 30 listopada. Ma ona decydujące znaczenie dla kolejnego etapu procesu przesyłania pieniędzy na Ukrainę. Gdy wcześniej wygasła jego ważność, została ona przedłużona za powszechną zgodą. Prawdopodobnie tak będzie i tym razem.

Licencja została wydana przez Urząd ds. Wdrażania Sankcji Finansowych (OFSI), aby umożliwić Abramowiczowi sprzedaż Chelsea. Pieniędzy nie można przesyłać ani wykorzystywać bez zgody OFSI.

W czerwcu "Financial Times" informował, że Abramowicz przyczynił się do opóźnienia w przekazywaniu środków, "ponieważ zależało mu na tym, aby część pieniędzy przekazano osobom spoza Ukrainy, np. ofiarom niedoborów żywności".

Źródło brytyjskiego rządu potwierdziło "The Athletic", że Abramowicz jest czynnikiem opóźniającym transfer pieniędzy. Sam rosyjski oligarcha kategorycznie odrzuca wszelkie założenia dotyczące jego udziału w tym procesie. Jego przedstawiciel zdecydowanie zaprzecza, jakoby 56-letni rosyjski oligarcha opóźniał transfer pieniędzy.

"Wpływy ze sprzedaży Chelsea zostały zamrożone na koncie bankowym w Wielkiej Brytanii, podczas gdy niezależni eksperci utworzyli fundusz mający zarządzać pieniędzmi i je dystrybuować. Wtedy konieczne będzie złożenie wniosku o zezwolenie na przekazanie środków do funduszu" – poinformował o procesie przekazywania pieniędzy na Ukrainę przedstawiciel brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jednym z czynników hamujących ten proces jest fakt, że Abramowicz jest obywatelem Portugalii. Rząd brytyjski wciągnął więc odpowiednie instytucje Unii Europejskiej w podpisanie umowy w sprawie nowego funduszu, co oznacza dodatkową biurokrację.

Spór wydaje się zależeć także od tego, czy pieniądze trafią do potrzebujących na samej Ukrainie, czy też zgodnie z szerszą definicją ofiar wojny, która może obejmować osoby spoza terytorium kraju. Z tej drugiej opcji rząd Wielkiej Brytanii nie byłby zadowolony.

W marcu 2022 roku były właściciel Chelsea Roman Abramowicz został ukarany przez rząd Wielkiej Brytanii sankcjami za powiązania z rządem rosyjskim i zmuszony do sprzedaży klubu Premier League. Po dwóch miesiącach nowym właścicielem klubu został Todd Boehly, mający akcje w koszykarskim zespole Los Angeles Lakers i baseballowej drużynie Los Angeles Dodgers, i związane z nim konsorcjum Clearlake Capital.

Czytaj więcej:

Liga angielska: Chelsea wydała fortunę na Lavię, kontuzja kapitana

Liga angielska: Plaga kontuzji w Chelsea

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama