Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Od 7 kwietnia w Polsce praca zdalna oficjalnie w kodeksie pracy

Od 7 kwietnia w Polsce praca zdalna oficjalnie w kodeksie pracy
Praca zdalna w Polsce będzie podlegać nowym regulacjom prawnym. (Fot. Getty Images)
Większość polskich pracodawców finalizuje przygotowania do wdrożenia pracy zdalnej całkowitej bądź hybrydowej. Pracodawcy powinni być gotowi na nadchodzące zmiany – przekazał mec. Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.
Reklama
Reklama

7 kwietnia w Polsce wejdą w życie przepisy wprowadzające pracę zdalną do kodeksu pracy. "Większość pracodawców już finalizuje prace nad regulaminami, porozumieniami dotyczącymi pracy zdalnej" – przekazał mec. Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Zaznaczył, że dalej pojawia się kwestia wysokości ryczałtu i zasady rozliczania pracy zdalnej.

"Pracodawcy zastanawiają się czy rozliczać pracę zdalną skrupulatnie, czy jest przestrzeń na uelastycznienie tego rozliczania" - wspomniał. Jako przykład podał wprowadzenie dwóch stawek ryczałtowych w zależności od wymiaru czasu pracy zdalnej w tygodniu.

Prawo pracy w Polsce przechodzi nowelizację. (Fot. Getty Images)

"Osoby pracujące zdalnie do 3 dni w tygodniu miałyby jeden ryczałt, a osoby pracujące zdalnie powyżej 3 dni w tygodniu miałyby drugi ryczałt" - przekazał.

Wspomniał także, że pracodawcy dopracowują procedury związane z samymi wnioskami dotyczącymi pracy zdalnej, m.in. sposób składania wniosków o pracę zdalną, co ma się w nich znaleźć, jaką drogą służbową powinny być przekazywane do pracodawcy oraz jak je później modyfikować.

"Duża część pracodawców już finalizuje przemyślenia dotyczące pracy zdalnej, w tym wszelkie formalne dokumenty, porozumienia, regulaminy powinny być gotowe na dzień 7 kwietnia, czyli na moment, kiedy wchodzą regulacje pracy zdalnej" - wskazał Lisicki.

Popularność stacjonarnej pracy nad Wisłą maleje. (Fot. Getty Images)

27 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona definicję pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Czytaj więcej:

W których dzielnicach Londynu najwięcej i najmniej osób pracuje zdalnie?

Maleje popularność pracy zdalnej w Polsce

"Rzeczpospolita": Polacy nie chcą wracać do biur

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama