Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

OECD: W przyszłym roku światowy wzrost gospodarczy spowolni

OECD: W przyszłym roku światowy wzrost gospodarczy spowolni
Światowa gospodarka znalazła się w kryzysie i stoi w obliczu nowych zagrożeń. (Fot. Getty Images)
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ocenia, że przyszłoroczny wzrost gospodarczy na świecie będzie słabszy niż tegoroczny. O ile w 2023 r. eksperci spodziewają się wzrostu gospodarczego w wysokości 2,9 proc., to w 2024 będzie to 2,7 proc.
Reklama
Reklama

"Wzrost w 2023 r. był silniejszy, niż dotychczas oczekiwano – stwierdziła OECD w opublikowanym wczoraj raporcie - ale obecnie słabnie, ponieważ coraz bardziej odczuwalny jest wpływ zaostrzonych warunków finansowych, słabego wzrostu handlu oraz mniejszego zaufania przedsiębiorstw i konsumentów".

Zdaniem OECD gospodarkę ugodzą toczące się wojny, utrzymująca się inflacja i wysokie stopy procentowe.

Organizacja przewiduje, że dwie największe gospodarki świata, USA i Chiny, będą rozwijać się wolniej. Gospodarka USA wzrośnie w 2024 r. o 1,5 proc., podczas gdy w bieżącym roku wzrost powinien sięgnąć 2,4 proc. Na wolniejszy wzrost mają wpływać podwyżki stóp procentowych - od marca 2022 było ich aż jedenaście. Wyższe stopy pomogły zbić inflację w USA do 3,9 proc., a eksperci zakładają, że w 2025 wyniesie ona 2,2 proc.

OECD zakłada, że wolniej będzie rosnąć również chińska gospodarka, borykająca się z kryzysem na rynku nieruchomości, rosnącym bezrobociem i wolniejszym eksportem. Jej wzrost przyszłym roku szacowany jest na 4,7 proc., podczas gdy w bieżącym roku powinien wynieść 5,2 proc.

Strefa euro, w którą uderzył zarówno skok cen energii po ataku Rosji na Ukrainę jak i podwyższone stopy procentowe, ma w 2024 urosnąć o 0,9. proc. Oznacza to tempo nieco szybsze niż obecnie: wzrost w 2023 szacowany jest na 0,6 proc.

Od początku 2020 r. światowa gospodarka przeżywa jeden szok za drugim: wybuch pandemii Covid-19, wojnę Moskwy z Ukrainą, odrodzenie się inflacji i "boleśnie wysokie" stopy procentowe - oceniła Associated Press, podkreślając, że mimo tych czynników tegoroczny wzrost gospodarczy okazał się zaskakująco solidny.

Obecnie, zdaniem OECD, światowa gospodarka stoi w obliczu nowych zagrożeń wynikających ze zwiększonych napięć geopolitycznych, zwłaszcza wojny na Bliskim Wschodzie. Ewentualne rozszerzenie się tego konfliktu mogłoby spowodować znaczne zakłócenia na rynkach energii i na głównych szlakach handlowych.

Czytaj więcej:

"Economist": Bankructwo techniczne USA staje się możliwe, odczuje to każda gospodarka świata

Nowe prognozy OECD. Wielka Brytania z niemal najwyższą inflacją w grupie G20

Unikanie podatków kosztuje świat $472 mld rocznie. UK i Holandia na liście "głównych winowajców"

OECD: Imigracja na stałe do krajów bogatych osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom

Wzrost gospodarczy Chin dobiega końca. Światowe PKB rośnie dzięki USA i m.in. Polsce

    Komentarze
    • Stef
      30 listopada 2023, 12:16

      Od kovida znawcy wyzywali wszystkich foliarzami. A foliarze po prostu wiedzą ze taka ilosc nadrukowanego dolara zniszczy planete. Nie można sobie drukować z powietrza na każdą wywołaną wojne. Chciałem też pogratulować niemcom zamknięcia elektrowni atomowych i podwojenia przez to rachunków swoim obywatelom. Mam nadzieję że nam nie zablokują budowy naszych żebyśmy musieli od nich kupować drogo.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama