Menu

Niemcy nie obniżą zasiłków na dzieci imigrantów z UE

Niemcy nie obniżą zasiłków na dzieci imigrantów z UE
Zasiłki m.in. dla polskich dzieci pozostaną na takim samym poziomie. (Fot. Thinkstock)
Zasiłki na dzieci z krajów UE, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech, lecz pozostały w kraju pochodzenia, nie zostaną wbrew pierwotnym planom rządu w Berlinie obniżone. Koalicyjna partia SPD zablokowała projekt ustawy - donosi dziś "Sueddeutsche Zeitung".
Reklama

Z danych ministerstwa finansów wynika, że niemiecki zasiłek na dzieci pobiera 185 tys. obywateli krajów UE niebędących Niemcami, których pociechy przebywają w kraju pochodzenia. Największą grupę stanowią Polacy - niemal 87 tys. - a drugą pod względem liczebności Rumuni - 15 tys.

Przyjęcie przez rząd projektu ustawy w tej sprawie planowane było na dziś. Jak podał "SZ", ministrowie pracy i sprawiedliwości - Andrea Nahles i Heiko Maas z SPD - zablokowali prace nad projektem przygotowanym przez ministerstwo finansów Wolfganga Schaeuble (CDU).

Zdaniem przeciwników projektu, jest on niezgodny z prawem unijnym, które stanowi, że wszystkich pracowników na terenie Unii obowiązują równe obowiązki i prawa.

Zgodnie z przygotowanym przez resort finansów projektem, obywatele kilku krajów - w tym Polacy - mieli otrzymać po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast jak obecnie 192 euro. Z wyliczeń ministerstwa wynikało, że budżet państwa zaoszczędzi rocznie 159 mln euro.

Obecnie dzieci do 18. roku życia - nawet te, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech - mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 roku 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte - 223 euro. Zasiłek na dziecko w Rumunii wynosi 18,58 euro, a w Bułgarii 17,90 euro.

Według "SZ", Schaeuble zarzucił kolegom z SPD prowadzenie kampanii wyborczej. Resort finansów zapowiedział, że będzie nadal zabiegał o zmianę przepisów.

 

  Komentarze


  • Drakus
   15 marca 2017, 13:52

   Miło się czyta że Niemcy podeszli do sprawy uczciwie i nie kierowała nimi chęć zysku, ja uważam że gdyby chcieli to by obniżyli ten zasiłek. Częściej w takich sprawach finansowych czytamy że coś nam obniżyli lub odebrali. Za to należy się Niemcom uznanie, wielu naszych rodaków dziękuje im.

  • Tosia
   15 marca 2017, 16:34

   Jest wyraźnie zaznaczone,ze jest t niezgodne z unijnymi przepisami.Po ostatecznym opuszczeniu UE przez UK automatycznie przestaną obowiązywać wszelkie regulacje socjalne i pracownicze,które jeszcze obowiązują.Wtedy zobaczymy jak wspaniały jest brytyjski rząd...Słyszy się co chwilę o długim okresie oczekiwania na choćby Child Benefit na dziecko,które przebywa z rodzicami w UK od dłuzszego czasu.Po Brexicie dopiero zacznie się dramat wielu rodzin słabo sytuowanych finansowo.Sporo naszych tez wyjedźie z powodu niskich zarobków,utrudnień w dostępie do lepiej płatnych etatów i powszechnej drozyzny.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama