Najszybszy hat-trick w historii Premier League!

Mane pokonał reprezentanta Irlandii Shaya Givena trzykrotnie przed upływem 16. minuty meczu (Fot. Getty Images)
Piłkarz Southampton Senegalczyk Sadio Mane skompletował najszybszy hat-trick w historii angielskiej ekstraklasy. W meczu przedostatniej kolejki z Aston Villą zdobył trzy bramki w ciągu dwóch minut i 56 sekund. 'Święci' rozgromili zespół gości 6:1.

Mane zaliczył także asystę przy ostatnim golu.

Dotychczas najszybciej trzy bramki strzelił były napastnik Liverpoolu Robbie Fowler. Dokonał tego w ciągu czterech minut i 33 sekund w spotkaniu z Arsenalem w 1994 roku.

W historii profesjonalnego futbolu w Anglii rekordzistą pod tym względem jest piłkarz Bournemouth James Hayter. W 2004 roku w meczu z Wrexham wszedł na murawę z ławki rezerwowych w 85. minucie, po czym trafił do siatki trzy razy w dwie minuty i 20 sekund. Wielu kibiców już tego nie zobaczyło, ponieważ jego zespół prowadził 3:0 i część fanów opuściła trybuny wcześniej. Wśród nich byli... rodzice Haytera, którzy spieszyli się na ostatni tego dnia prom na wyspę Wight.

Dzisiaj Mane pokonał reprezentanta Irlandii Shaya Givena trzykrotnie przed upływem 16. minuty meczu i jednocześnie pobił rekord najwcześniej zdobytego hat-tricka. Poprzedni należał do byłego napastnika Manchesteru United Dwighta Yorke'a, który na trzy bramki potrzebował niecałych 22 minut od pierwszego gwizdka.

To drugie tak okazałe zwycięstwo Southampton w tym sezonie - w październiku zespół z południa kraju rozbił Sunderland 8:0.

"Święci" wciąż walczą o miejsce w Lidze Europejskiej, natomiast ich sobotni rywale nie są jeszcze pewni utrzymania w ekstraklasie. Mają cztery punkty przewagi nad jedyną drużyną strefy spadkowej, która może się jeszcze uratować - Hull City.