Menu

Na wyspie Spike odkryto system XIX-wiecznych tuneli

Na wyspie Spike odkryto system XIX-wiecznych tuneli
Oto "Irlandzkie Alcatraz"... (Fot. www.filmincork.com)
XIX-wieczny system ciągnących się przez setki metrów tuneli odkryto na wyspie Spike (hrabstwo Cork). W podziemiach dawnego obronnego fortu znaleziono fragmenty datowanej na ponad 100 lat broni oraz plakietek więziennych.
Historia potężnego fortu o znaczeniu strategicznym sięga 1779 roku. Zbudowali go Brytyjczycy w celu obrony portu Cobh.
Reklama

Wraz ze zmianami politycznymi bastion zamieniono na więzienie, nazwane przez mieszkańców „Irlandzkim Alcatraz". Tworzono tam kolonie karne i deportowano więźniów do odległej Australii. Wraz z odzyskaniem niepodległości fort został oficjalnie przekazany Irlandczykom, którzy przemianowali go z Fort Westmoreland na Fort Mitchell. Aż do 2004 roku służył jako więzienie, zarządzane przez Irish Prison Services.

Jak informuje John Crotty, który zarządza terenami dla urzędu Hrabstwa Cork (Cork County Council), na wyspie znajduje się także XVI-wieczny tunel, którego używali przemytnicy. Wejście do niego zostało jednak zamurowane ze względów bezpieczeństwa.

“Wiedzieliśmy, że pod fortem są tunele, ale nie spodziewaliśmy się, że są aż tak rozległe. Ciągną się na setki metrów, w kształcie litery U. Wewnątrz znaleźliśmy mnóstwo sprzętu wojskowego, w tym części pistoletów i plakietki dla więźniów. Okryliśmy także miechy, stanowiące część warsztatu. Mamy nadzieję, że uda się je odrestaurować i wyeksponować wraz z innymi zabytkami w centrum turystycznym” - informuje dyrektor zarządzający Spike Island Development Company.

Zdaniem eksperta, system tuneli został wydrążony na początku lub w połowie XIX wieku. W przyszłym roku mają one zostać dokładnie zbadane przez archeologów z University College Cork.

Centrum turystyczne Spike Island znajduje się na liście tegorocznych Oscarów przemysłu turystycznego. Do finału trafiły takie atrakcje jak browar Guinnessa w Dublinie, Pałac Buckingham w Londynie, Wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie i Akropol w Atenach.

W ubiegłym roku nagrodę zdobyło Muzeum Titanica w Belfaście, a wcześniej browar Guinnessa.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama