Menu

Morawiecki pyta Polaków w UK: "Wolicie pracować w banku inwestycyjnym w City czy w Polsce?"

Morawiecki pyta Polaków w UK:
Polski minister zwraca uwagę m.in. na niskie koszty życia w Polsce, które powinny zachęcić Polaków do powrotu. (Fot. Getty Images)
Polska jest w pewnym sensie beneficjentem Brexitu, do Polski przywędrowały z Wysp inwestycje tworzące 30-40 tys. miejsc pracy, wkrótce będzie drugie tyle - ocenił w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Reklama

"Chcę bardzo mocno podkreślić - Polska jest w pewnym sensie beneficjentem Brexitu, jeśli chodzi o przenoszenie się inwestorów z Anglii do innych krajów. Dziś przywędrowały już do nas z Wysp inwestycje generujące ok. 30-40 tys. miejsc pracy. Przyjdzie niebawem drugie tyle i będą to miejsca pracy dobrej jakości" - dodał Morawiecki.

Jego zdaniem pytanie do Polaków z Wielkiej Brytanii powinno brzmieć: czy wolicie pracować w banku inwestycyjnym w City, czy w tym samym banku w Polsce, blisko swojego rodzinnego domu, za nieco mniejsze lub porównywalne pieniądze po uwzględnieniu kosztów życia?

Według wicepremiera wsparcie socjalne, z którego korzysta część Polaków w Wielkiej Brytanii, na pewno będzie stopniowo ograniczane. "Oczywiście nasz rząd będzie walczył, by ci, którzy mają już prawa nabyte, byli traktowani tak samo jak inni mieszkańcy Wysp Brytyjskich" - zadeklarował Morawiecki.

Ocenił, że w Polsce mamy szczodry system zabezpieczenia socjalnego. Wskazał, że w 2012 r. średnio na jedno dziecko do 18 lat państwo polskie wydawało 2600 zł, a w 2017 r. jest to kwota 8600 zł. Dodał, że jest także program 500+, a już za rok oddane zostaną do użytku pierwsze lokale w ramach rządowego programu taniego budownictwa mieszkaniowego.

"Cena 1 mkw będzie oscylować wokół 2 tys. złotych netto. W Białej Podlaskiej, która będzie pierwsza, cena ta wyniesie dokładnie 1823 zł netto. A umowy na budowę takich mieszkań mamy już podpisane z 70 polskimi gminami" - powiedział.

Według Morawieckiego w Polsce mamy np. jeden z najniższych podatków dla osób, które zechcą założyć tutaj firmę, bo tylko 15 proc. W Wielkiej Brytanii oscyluje on wokół 30 proc., we Francji wynosi 35 proc., w Niemczech 33 proc.

 

  Komentarze


  • Pan Silver
   17 maja 2017, 09:37

   No dobra, ale nie tylko podatki płacimy. Zróbcie coś z tą postkomunistyczną szmirą zwaną ZUS. Najwięcej pieniędzy w to bagno jest wrzucane. Z podatku można otrzymać zwrot czy też w postaci VAT więc tutaj się to opłaca a z ZUS? Od ponad 25 lat kulejący NFZ i tylko coraz gorzej...

  • Pan Silver
   17 maja 2017, 09:42

   Dodam więcej - w Czechach te same zobowiązania zamiast 1100zł kosztują 540zł. Ponadto płatnik tam ma prawo także do polskich szpitali, bo gwarantuje to Europejska karta zdrowia. Czesi w zeszłym roku mieli nadwyżkę w budżecie. Dlaczego w Polsce by w końcu nie mogła być? Ten mały kraj pokazuje, że można. To taka Rumunia przeżywa największy od 20 lat rozkwit gospodarczy. Pokażcie to w końcu, a nie takie pitolenie, bo wchodząc na strony z wiadomościami lokalnymi to cały czas jest biurokracja, k...stwo i betonowanie miast (które były jeszcze do niedawna zielone). Jeśli do takiej Polski ma ktoś wracać to tych kilka czy kilkanaście lat pobytu w UK nie zrobi mu już różnicy by wracać.

  • SZANOWNY PANIE MATEUSZU
   17 maja 2017, 09:58

   Jezeli Polska bedzie sie rozwijała tak jak sie rozwija teraz ,jezeli rząd Polski bedzie walczył z oszustami podatkowymi tak jak robi to teraz ,naprawiał nasze panstwo ,sadownictwo, edukacje , zapraszał firmy z zagranicy do współpracy , podnosił zarobki , rozwój programu mieszkaniowego , blokował skutecznie najazd uchodzców tak jak odważnie robi to teraz rzad Pani Beaty ,OBIECUJEMY WRÓCIMY PRAWIE WSZYSCY...Z UK.DO PL. pozdrawiamy pl.emigranci z uk.

  • Gosciu
   17 maja 2017, 10:02

   typowa propaganda suksesu. Co nowy rząd , to mnożące się miejsca pracy , benefity dla dzieci i ułatwinia dla zakładających firmy. Proza życia to jednak weryfikuje i gdyby nie rodzina , która na własnej skórze przekonuje się każdego dla jak słodko żyje sie w Polsce , to bym nie uwierzył.

  • Czytelnik
   17 maja 2017, 10:19

   Spakowani ???

  • Najdrzel Faradrz
   17 maja 2017, 10:29

   Spier...j kiepski historyku. Odpowiedzieli Polacy.

  • Rafal Laskowski
   17 maja 2017, 10:35

   Ja już spakowany jestem! jak ktoś nie zarabia powyżej 3k/ m to lepiej niech też zacznie, bo sens siedzenia tutaj jest centralnie zerowy. Na wakacje i prezenty dla rodziny i znajomych zarobisz przy takich kosztach życia. Chociaż ostatnio przez Brexit ceny nieruchomości zaczęły spadać, ale zanim osiągnął godziwy poziom!! Np chyba, iz ktoś coucilowski "apartamenty@ pełne karaluchów i insektów z siąsiadami z pod budki z piwem! Awantury co noc!

  • Kry
   17 maja 2017, 10:58

   Ej Morawiecki co ty za bzdury ludziom wciskasz! W Polsce jest rącze powyżej 50% podatku dla firm, skąd ty wziąłeś te 15%? A w UK jest równe 20% nie 30%. Dlaczego tak oszukujesz? To właśnie dlatego Polacy nie chca wracać do Polski, własne ze względu na wasze oszustwa, kłamstwa i brak szacunku i wogóle przez ten cały bajzel. Przestańcie kłamią w żywe oczy

  • Matrix
   17 maja 2017, 11:43

   Potrzebuja nas jako platnikow do ich kieszeni, dlatego wszyscy klamia i nie sprawdzaja danych. Porownanie podatkow to jedno a drugie to rzeczywiste koszty prowadzenia dzialalnosci gospodarczej.
   Drugie to koszty zycia i nie mowie tu o zywnosci, ale caloksztalt. (najem, lub kupno mieszkania, transport etc)
   Chwalenie sie cenami w zapomnianym miescie daleko od domu, gdzie pracy nie ma i nie bedzie jest po prostu zenujace. I przestancie zaslaniac sie benefitami, tak jakby Polacy wyemigrowali bo w Angli sa benefity!!!
   Przepraszam za brak naszych liter w klawiaturze, ucze sie dopiero Debiana.

  • Gosc 2
   17 maja 2017, 12:47

   Morawiecki Czochraj Bobra !!!! Legacie

  • Onesmas
   17 maja 2017, 12:50

   Nic tylko pracować!!!!!
   Tylko jak przyjade do kraju to ręce opadaja.

  • THC
   17 maja 2017, 13:36

   Nie chodzi o prace, nawet gdyby mi zaplacili tyle samo po przeliczeniu na zlotowki to nie wroce. Dlaczego? Bo Polska jest krajem gdzie byla komuna i to sie odbilo na mysleniu Polakow. Dla lepszego staylu zycia, bo Polacy sa stereotypowi i mysla jak za komuny. Bo lubie multi-kulti i nie mam zamiaru wracac i ogladac lysych przyglupow ktorzy wykrzykuja "patriotyczne" haselka.

  • Chlebak
   20 maja 2017, 07:21

   Czytelnik SP.....laj ze swoją torbą do afryki

  • CHT
   25 maja 2017, 21:43

   Po raz pierwszy THC mowi logicznie cyt. Bo Polska jest krajem gdzie byla komuna i to sie odbilo na mysleniu Polakow. Dla lepszego staylu zycia, bo Polacy sa stereotypowi i mysla jak za komuny. Bo lubie multi-kulti i nie mam zamiaru wracac i ogladac lysych przyglupow ktorzy wykrzykuja "patriotyczne" haselka
   I z tym sie zgadzam

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama