Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mobbing w pracy? W Polsce to dość częste zjawisko

Mobbing w pracy? W Polsce to dość częste zjawisko
Mobbingu doświadczają częściej kobiety niż mężczyźni. (Fot. Getty Images)
24 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn w Polsce osobiście doświadczyło mobbingu w pracy – wynika z badania portalu Pracuj.pl. 71 proc. badanych zdecydowało się na tzw. ciche protesty, nie zgłaszając problemu przełożonym lub odpowiednim organom – dodano.
Reklama
Reklama

Jak odnotowano w raporcie portalu Pracuj.pl, 65 proc. Polaków potwierdza, że złe traktowanie pracowników to wciąż istotny problem w Polsce. Częściej zauważają je kobiety (74 proc. kobiety wobec 57 proc. mężczyzn) oraz osoby młodsze (71 proc. respondentów w wieku 25-34 lata i 69 proc. w wieku 18-24 lata).

Dodano, że częstość zauważania zjawiska i postrzegania go jako problemu maleje z wiekiem. "Wśród przedstawicieli pokolenia tzw. baby boomers problem deklaruje aż o 11 punktów procentowych mniejsza grupa niż w pokoleniu Y" - zaznaczyli autorzy opracowania.

Z badania wynika, że co piąta ankietowana osoba osobiście doświadczyła mobbingu w pracy. W podziale na płeć to 24 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn. Jednocześnie 12 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn zadeklarowało, że mobbing w miejscu pracy dotyczył jednego ze współpracowników.

W raporcie zwrócono uwagę, że doświadczenie mobbingu najczęściej deklarują pracownicy w przedziale wiekowym 35-44 lat. Pod kątem poziomu edukacji z działaniami mobbingowymi najczęściej spotykały się osoby z wyższym wykształceniem - "istotnie częściej" kobiety (27 proc.) niż mężczyźni (18 proc.).

Mobbing to prześladowanie, uporczywe nękanie i zastraszanie, stosowanie przemocy psychicznej wobec podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. (Fot. Getty Images)

Spośród osób doświadczających mobbingu osobiście 42 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn decydowało się "protestować cicho", tzn. odchodząc z pracy bez zgłaszania mobbingu. Jak wynika z raportu, 29 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn "cicho godziło się" na mobbing, tzn. doświadczało go, ale nie zgłaszało nieprawidłowości i pozostawało w tym samym miejscu pracy.

Jak wskazano, 22 proc. kobiet i 16 proc. mężczyzn doświadczających mobbingu zgłosiło ten fakt wewnątrz firmy, informując przełożonego lub odpowiednią osobę zajmującą się w organizacji polityką antymobbingową.

W 2021 r. zgłoszono 2,8 tys. skarg związanych z mobbingiem, jednak 445 skarg uznano za bezzasadne, a 1 518 za niemożliwe do zweryfikowania.

"Nie dziwi więc fakt, że pracownicy obawiają się zgłaszania nieprawidłowości – nierozwiązane mogą skutkować powrotem do pracy z osobami, na które złożona została skarga – lub nie widzą sensu we wnoszeniu skarg czy zarzutów. Obawy te potwierdzają zgłoszenia anonimowe. Główny Inspektorat Pracy wskazuje, że stanowią one kilkanaście procent zgłoszeń w skali roku. Pracownicy obawiają się konsekwencji oraz utraty pracy, a skarga anonimowa jest dla nich jedną z metod pomocnych w rozwiązaniu problemu" – oceniono w raporcie.

Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2022 roku przez ARC Rynek i opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na grupie 1 790 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 lat pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. 

Czytaj więcej:

Sondaż dla portalu wPolityce.pl: Co czwarty Polak doświadczył mobbingu

Prawo.pl: Polskie przepisy ws. mobbingu powinny lepiej chronić ofiary

Polacy skarżą się na mobbing. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Warszawy

Krzyki, przekleństwa i wyzwiska to najczęstsze formy mobbingu, których Polacy doświadczają w pracy

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama