Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Maki i dwie minuty ciszy na Wyspach

Maki i dwie minuty ciszy na Wyspach
Królowa złożyła wieniec pod pomnikiem Cenotaph w Londynie (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania zamilkła na dwie minuty, by uczcić bohaterów wojennych. Obchody Dnia Pamięci (Remembrance Sunday) miały miejsce m.in. w Londynie. Wzięła w nich udział Elżbieta II oraz członkowie rodziny królewskiej.
Reklama
Reklama

Królowa złożyła wieniec pod pomnikiem Cenotaph w Londynie. Monument upamiętnia poległych w walkach o ojczyznę żołnierzy. Ich pamięć uczczono także dwiema minutami ciszy.

W obchodach Remembrance Sunday brali udział członkowie rodziny królewskiej, weterani wojenni i tysiące londyńczyków. Na uroczystości przybyli także czołowi brytyjskcy politycy, w tym premier David Cameron oraz Ed Miliband i Nick Clegg - donosi BBC.

W tym roku w paradzie wzięło około 30 Polaków, w większości członków rodzin kombatantów Polskich Sił Zbrojnych lub Armii Krajowej. Maszerowali oni w osobnej kolumnie u boku weteranów, niosąc na ozdobnych poduszkach rodzinne odznaczenia.

W pochodzie uczestniczyły dwie mieszkające w Londynie uczestniczki Powstania Warszawskiego - Marzenna Schejbal i Hanna Tarkowska. "Po raz pierwszy w tegorocznej paradzie będę na wózku. W ubiegłym roku próbowałam maszerować (weterani mają do przejścia około 2 kilometry i muszą sporo stać – przyp. red.), ale są miejsca, w których trzeba przyspieszyć kroku, co było dla mnie dużym wysiłkiem. Więc w tym roku, by nie ryzykować zepsucia szyku, zdecydowałam się na wózek" – podkreśliła Schejbal.

Najważniejszym symbolem brytyjskiego Dnia Pamięci są maki. Dlatego wokół Tower of London powstała instalacja "Blood Swept Lands and Seas of Red", która składa się z 888 246 ręcznie wykonanych ceramicznych czerwonych kwiatów. Każdy z nich upamiętnia jedną brytyjską ofiarę zmagań wojennych.

Rozebranie instalacji planowano na 12 listopada, ale wielu Brytyjczyków - z Borisem Johnsonem i premierem Cameronem na czele - chce, aby można było ją oglądać jeszcze przez co najmniej tydzień lub dwa dłużej. Powstała już w tej sprawie e-petycja. Jeżeli uzyska ona 100 tys. podpisów, będzie kwalifikować się do debaty w Izbie Gmin.

Pomysłodawcą makowego symbolu był major George Howson. W 1922 roku założył on małą fabrykę, w której niepełnosprawni weterani robili ręcznie sztuczne maki. Zakład istnieje do dziś, wciąż zatrudnia tylko inwalidów i jest jedynym zakładem produkującym "symbole pamięci". 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama