Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Służby ratunkowe radzą, co zrobić w razie ataku z użyciem kwasu

Londyn: Służby ratunkowe radzą, co zrobić w razie ataku z użyciem kwasu
Londyńskie służby ratunkowe muszą zmagać się z rosnącą liczbą ofiar ataków kwasem. (Fot. Getty Images)
W ostatnich tygodniach w Londynie nasiliły się ataki z użyciem kwasów. Problem jest na tyle poważny, że stołeczne służby ratunkowe opracowały porady, jak powinny postępować osoby poparzone żrącą substancją.
Reklama
Reklama

Według Met Police, kwas staje się coraz popularniejszą bronią wśród gangów. W ciągu ostatniego roku odnotowano wzrost liczby tego typu incydentów o 74 procent. W 2015 roku zgłoszono 454 przypadki, a od 2010 roku - 1,8 tys.

Żrące płyny wykorzystywane są przy morderstwach, napadach rabunkowych oraz gwałtach. Kwas jest łatwy do zdobycia, a sprawcę trudno jest zidentyfikować.

“Posiadanie żrącego kwasu nie jest zakazane i trudno jest udowodnić komuś nielegalne zamiary. Napad z nożem w ręku traktowany jest jako usiłowanie zabójstwa, ale jeśli kogoś przyłapią za atak kwasem, będzie to kwalifikowane jako ciężkie uszkodzenia ciała” - tłumaczy dr Simon Harding, ekspert od gangów z Uniwersytetu Middlesex.

W miniony czwartek w londyńskich dzielnicach Hackney i Islington zaledwie w ciągu 90 minut, żrącą substancją oblanych zostało 5 osób.

Zdaniem policji, napaści są ze sobą powiązane, a motywem prawdopodobnie była chęć dokonania kradzieży. Dzień później kolejna osoba została zaatakowana w ten sam sposób na terenie Dagenham.

Kwas w kontakcie ze skórą może powodować silny ból oraz długotrwałe uszkodzenia.

“Substancja żrąca może uszkodzić oczy, skórę i błonę śluzową, dlatego należy działać szybko. Przede wszystkim niezwłocznie usunąć środek powodujący oparzenia, chroniąc się przy pomocy rękawic lub używając na przykład ręcznika. Następnie zdjąć odzież i biżuterię nasiąkniętą kwasem. Poparzone miejsce należy opłukać delikatnym, stałym strumieniem wody z kranu. Spłukiwanie powinno trwać minimum 10 minut” - informuje dr Fenella Wrigley, dyrektor medyczny London Ambulance Service.

Chcąc opłukać podrażnione miejsce warto wejść pod prysznic i użyć odrobiny delikatnego mydła. Podczas tej czynności należy cąły czas pamiętać o ochronie oczu. Następnie rany luźno owinąć suchym bandażem, gazą lub czystą bawełnianą szmatką. Przy powierzchownych oparzeniach można zażyć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty np. paracetamol lub ibuprofen.

“W niektórych przypadkach konieczne jest jednak wezwanie pogotowia – na przykład, gdy ofiara wykazuje oznaki szoku, gwałtownie pobladła lub jej oddech jest płytki. Szybka pomoc medyczna jest potrzebna także w przypadku, gdy oparzenie przeniknęło do głębszych warstw skóry i wytworzył się pęcherz oraz gdy rana ma ponad 8 cm przekroju. Równie niepokojące są oparzenia, które obejmują oczy, ręce, stopy, twarz, pachwiny lub pośladki, a także kolana i łokcie” - kończy dr Wrigley.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama