Menu

Irlandia: Parlament przyjął ustawę o legalizacji konopi indyjskich

Irlandia: Parlament przyjął ustawę o legalizacji konopi indyjskich
Profesor Mike Barnes stwierdził, że konopie powinny być przepisywane przy wybranych schorzeniach, najlepiej przez specjalnie wyszkolonego lekarza. (Fot. Getty Images)
Irlandzki parlament przyjął bez głosowania prawo do stosowania konopi w celach medycznych, po tym, jak rząd zapowiedział, że nie będzie oponował legislacji.
Reklama

Ustawa została przyjęta wczoraj wieczorem. Autor pomysłu, poseł Gino Kenny z People Before Profit, podziękował Ministrowi Zdrowia Simonowi Harrisowi za niesprzeciwianie się projektowi oraz tym, którzy go poparli.

Celem ustawy jest udostępnienie konopi osobom cierpiącym na chroniczne bóle, epilepsję, raka, fibriomalgię, stwardnienie rozsiane — za rekomendacją lekarza.

Jak poinformował Kenny, roślina ma właściwości, które mogą pomagać wielu osobom. O tym, czy dany pacjent skorzysta na stosowaniu środka, decydować będzie lekarz.

Minister Harris stwierdził wczoraj rano, że pomimo pewnych obaw co do niektórych elementów ustawy, nie będzie przeciwko niej oponował.

Szef departamentu poprosił wcześniej  Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA) o opinię w sprawie naukowych i klinicznych wartości stosowania konopi w medycynie. Minister podkreślił, że w proponowanej ustawie będą musiały zostać wprowadzone zmiany w celu zapobiegania uzyskania niezamierzonego efektu legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych.

W programie RTÉ News At One, stwierdził, że wierzy mocno, iż Irlandia potrzebuje przyjrzenia się prawu w kontekście konopi medycznych, biorąc przykład z wielu krajów, które już poczyniły takie kroki.

Podkreślił też, że w ostatnich miesiącach spotkał wielu pacjentów i grupy, które wierzą, iż środek ten pomoże uśmierzyć ich bóle.

Od jakiegoś czasu podobne kroki rozważane są w Wielkiej Brytanii. Politycy oceniają, że legalizacja konopi indyjskich, nie tylko do celów medycznych, przyniosłaby krajowi znaczne zyski.

 

  Komentarze


  • Spoko
   2 grudnia 2016, 22:15

   super po co pracowac jak mozna brac benefity i jarac ziolo

  • Brat Pit
   3 grudnia 2016, 13:29

   Nic nie mam do takich srodkow. Od zawsze ludzie palili ziolo itp. Indianie pala po dzis dzien, jako rytual czy przeciwbolowo. Ludzie cywilizowani tez biora takie srodki w leczeniu bolu i chorob smiertelnych. Wielu brytyjczykow pali ziolo na co dzien. W formie relaksu, odreagowania, poprawienia samopoczucia itp. Wiec dlaczego tego nie zalegalizowac? Wodka wrog publiczny numer 1 jest legny , a skutki bez umiaru picia wodki , sa tragiczne. To samo tyczy sie papierosow. Uzalezniaja doprowadzajac do smierci. I co ? Sa legalne . I to tyle w temacie lekkich uzywek. Zaznaczam lekkich

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama