Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Gaz rozweselający zostanie uznany za narkotyk i zdelegalizowany

Gaz rozweselający zostanie uznany za narkotyk i zdelegalizowany
Gaz rozweselający jest szczególnie popularny na licznych festiwalach latem. (Fot. Getty Images)
Podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający, zostanie sklasyfikowany jako narkotyk i zdelegalizowany do końca roku - ogłosił brytyjski rząd. W Wielkiej Brytanii to druga - po maarihuanie - najczęściej stosowana przez osoby w wieku 16-24 lata substancja odurzająca.
Reklama
Reklama

Nowe zasady przewidują, że posiadanie podtlenku azotu stanie się przestępstwem zagrożonym karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w nieograniczonej wysokości, a jego dostarczanie i produkcja do celów rekreacyjnych - karą do 14 lat więzienia. Dostarczanie podtlenku azotu do celów rekreacyjnych jest obecnie zakazane, ale jego posiadanie już nie.

Przewidziano jednak wyjątki dla legalnych zastosowań podtlenku azotu, np. w medycynie lub gastronomii. Gaz ten jest powszechnie stosowany jako środek przeciwbólowy i do produkcji bitej śmietany.

Gaz rozweselający (podtlenek azotu) zostanie zakwalifikowany jako narkotyk. (Fot. Getty Images)

Używanie podtlenku azotu, który zwykle wdychany jest z niewielkich, srebrnych, metalowych pojemników, znacząco wzrosło wśród młodzieży od czasu pandemii Covid-19. Brytyjscy lekarze coraz częściej widzą młodych ludzi trafiających do szpitali z komplikacjami wynikającymi z długotrwałego intensywnego używania tej substancji.

Podtlenek azotu może powodować bóle głowy i wywoływać u niektórych użytkowników niepokój lub paranoję, ale zbyt duża jego ilość może spowodować omdlenie lub utratę przytomności.

Intensywne stosowanie może prowadzić do utraty równowagi, odczuwania mrowienia lub utraty czucia w stopach i dłoniach oraz niezdolności do chodzenia. Niektórzy użytkownicy mają w związku z tym problemy z pęcherzem lub jelitami, zaburzenia erekcji lub cierpią na nietrzymanie moczu.

Według rządowego raportu, w latach 2001-2020 w Anglii i Walii zarejestrowano 56 zgonów, które miały związek z używaniem podtlenku azotu, z czego 45 od 2010 roku.

Czytaj więcej:

Rząd UK chce wprowadzić zakaz sprzedaży gazu rozweselającego

Brytyjscy posłowie rekomendują zmiany w polityce narkotykowej

Polak z Hartlepool aresztowany za hodowanie marihuany i posiadanie broni

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama