Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Francja ponownie stała się największym producentem wina na świecie

Francja ponownie stała się największym producentem wina na świecie
Tegoroczny sezon zdecydowanie należał do francuskich rolników. (Fot. Getty Images)
W 2023 roku Francja ponownie stała się największym producentem wina na świecie, wyprzedzając Włochy, gdzie produkcja tego trunku zmniejszyła się o 12 proc. – powiadomiła Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV) w swojej pierwszej ocenie zbiorów w tym roku.
Reklama
Reklama

Od 2007 roku, z wyjątkiem lat 2011 i 2014, to Włochy były wiodącym producentem wina na świecie. Jednak w 2023 roku włoskie winnice zostały szczególnie dotknięte przez mączniaka rzekomego - chorobę roślin wywołaną przez organizmy grzybopodobne.

We Francji "sytuacja różnych winnic jest odmienna" – podkreśliła OIV, wskazując jednak, że produkcja "w Bordeaux i na południowym zachodzie zmniejszyła się na skutek pleśni i fal upałów, a w Langwedocji-Roussillon - z powodu suszy".

Jednak w innych regionach z winnicami sytuacja jest korzystna, szczególnie w Charente i gminie Cognac, na Korsyce i w Szampanii.

Francuskie wino cieszy się bardzo dobrą renomą. (Fot. Getty Images)

Światowa produkcja wina, mocno dotknięta mrozem, suszą i pleśnią, osiągnęła w tym roku najniższy poziom od 1961 roku. Według informacji zebranych przez OIV w 29 krajach, reprezentujących 94 proc. światowej produkcji, powinna ona wynieść w sumie od 241,7 do 246 mln hektolitrów trunku.

Włochy, gdzie uprawia się 504 odmiany winorośli, z których każda wymaga innego czasu dojrzewania, są szczególnie "narażone na skutki kapryśnej pogody - biorąc pod uwagę fakt, że zbiory trwają tam ponad 100 dni, co jest najdłuższym okresem w Europie" - zauważył związek rolników Coldiretti.

Na półkuli północnej produkcja wina szczególnie ucierpiała w Hiszpanii (-14 proc.) i Grecji (-45 proc.). Na półkuli południowej szczególnie dotknięte zostały Australia (-24 proc.), Argentyna (-23 proc.), Chile (-20 proc.) i Republika Południowej Afryki (-10 proc.).

Kilka krajów poradziło sobie dobrze w trudnych warunkach. Należą do nich USA (+12 proc.), które utrzymują pozycję czwartego światowego dostawcy dzięki niskim temperaturom i ulewnym deszczom w regionach winiarskich Napa i Sonoma.

Czytaj więcej:

Włochy: Ustalono zasady udziału turystów w winobraniu

UK: Rośnie akcyza na wino i alkohole wysokoprocentowe, choć spada na wina musujące

Włochy: Średnio 32 ekstremalne zjawiska pogodowe dziennie tego lata

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama