Menu

Dziś Światowy Dzień Ludności. Coroczne święto ONZ w liczbach

Dziś Światowy Dzień Ludności. Coroczne święto ONZ w liczbach
Światowy Dzień Ludności (ang. World Population Day) co roku obchodzony jest na całym świecie. (Fot. Thinkstock)
Celem ustanowionego w 1989 roku dnia jest szerzenie wiedzy o rosnącej populacji i przyroście naturalnym, a także zwracanie uwagi na problemy ludzkości. W tym roku dzień obchodzony jest już po raz 28.
Reklama

Światowy Dzień Ludności po raz pierwszy miał miejsce w 1989 roku. Decyzję o jego uchwaleniu podjęto z okazji rocznicy tzw. Dnia Pięcia Miliardów, który upamiętniał osiągnięcie przez ludzkość 5-miliardowej populacji na Ziemi. 

Obecnie na świecie żyje przeszło 7,6 miliardów ludzi. Rekordową populację osiągnięto mimo tego, że od lat 60-tych ubiegłego wieku ludzie rodzą coraz mniej dzieci.

Według aktualnych danych, każdego roku populacja świata powiększa się o 83 mln osób. Eksperci szacują w swoich prognozach, że do 2100 roku na ziemi żyć będzie 11,2 mld ludzi.

Najniższy współczynnik urodzeń na świecie odnotowuje się w Europie - tylko 1,6 dziecka na kobietę. Dla porównania współczynnik urodzeń w Afryce wynosi 4,7 dziecka na kobietę.

Dane przytoczone przez BBC w związku ze Światowym Dniem Ludności wskazują, że do 2050 roku tylko 9 krajów odpowiadać będzie za 50 procent populacji. Mowa o Stanach Zjednoczonych, Indiach, Kongo, Nigerii, Ugandzie, Etiopii, Pakistanie, Tanzanii oraz Indonezji. 

Sama liczba mieszkańców Indii w ciągu najbliższych 7-10 lat zwiększy się do 1,4 mld, wyprzedzając m.in. Chiny. Nigeria z kolei wyprzedzi pod tym względem USA, również w perspektywie najbliższej dekady. 

To właśnie Afryka będzie najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem w przyszłości. "Szacuje się, że połowa nowych mieszkańców naszego globu, teraz i w przyszłości, pochodzić będzie właśnie z Afryki" - zauważył John Wilmoth z UN Population Division.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2018
  GBP 4.906 złEUR 4.295 złUSD 3.659 złCHF 3.689 zł

  Sport


  Reklama