Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy Polska potrzebuje imigrantów? "Bywają bardziej przedsiębiorczy niż my"

Czy Polska potrzebuje imigrantów? "Bywają bardziej przedsiębiorczy niż my"
Przyjeżdżający do Polski imigranci najczęściej wykonują prace sezonowe. (Fot. Getty Images)
Imigranci przyjeżdżający do Polski bywają bardziej przedsiębiorczy od naszych rodaków i niejednokrotnie częściej od nas zakładają własne firmy - stwierdziła Anna Rostocka, szefowa International Organization for Migration.
Reklama
Reklama

Polska jest atrakcyjnym krajem dla osób zwłaszcza zza wschodniej granicy – oprócz Ukrainy, najwięcej obcokrajowców przybywa z Białorusi czy Wietnamu.

Odsetek imigrantów mieszkających nad Wisłą jest jednym z najniższych w całej Europie – nieustannie od kilku lat około 0,15 procent mieszkańców Polski to obcokrajowcy, podczas gdy w Wielkiej Brytanii wynosi on ponad 13 procent i wciąż nieustannie rośnie.

Co więcej, z danych raportu Eurostatu wynika, że do roku 2060 co trzeci mieszkaniec Wysp Brytyjskich będzie miał imigranckie pochodzenie pierwszego lub drugiego pokolenia.

Jak zwraca uwagę Rostocka, współczesna imigracja osiąga inny wymiar niż miało to miejsce kilka dekad temu. Obecnie ludzie migrują w celu poszukiwania pracy tymczasowej, kilkuletniej, by poprawić swoją sytuację finansową, a później wrócić do ojczystego kraju.

Podobną tendencję można zauważyć wśród imigrantów żyjących w Polsce – najczęściej przyjeżdżają oni, by wykonywać prace sezonowe. Nie jest to jednak zasada - niektórzy z nich, zwłaszcza Wietnamczycy, zakładają tutaj własne przedsiębiorstwa.

„Wszystkie statystyki pokazują, że migranci bywają bardziej przedsiębiorczy i nawet częściej niż Polacy zakładają działalność gospodarczą” – stwierdziła Rostocka w rozmowie z portalem natemat.pl.

I dodała: „Imigranci podejmują pracę w tych zawodach, gdzie nie ma wielu chętnych. W których Polacy nie chcą pracować. Żadne dane nie pokazują, że migranci zabierają Polakom pracę”.

Przewodnicząca IOM zwróciła także uwagę, że na skutek masowej migracji rdzennych mieszkańców Polski, cierpi zwłaszcza system emerytalny, który przestaje być stabilny. 

"Musimy pamiętać, by prowadzić zrównoważoną politykę migracyjną, tak by przynosiła nam - Polsce i migrantom - jak największe korzyści. Dla Polski imigranci są na pewno niezbędni. Stosunek osób pracujących do tych niepracujących musi zostać utrzymany. Ktoś musi pracować, żeby system emerytalny się nie zawalił" - wyjaśniła Rostocka. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama