Menu

Brexit nie oszczędzi nawet "fish and chips"

Brexit nie oszczędzi nawet
Popularne brytyjskie danie stanie się luksusem dla najbogatszych? (Fot. Getty Images)
Do Brexitu pozostało jeszcze 319 dni, a eksperci właśnie ostrzegli, że wyjście ze wspólnego rynku doprowadzi do wzrostu ceny popularnego na Wyspach dania. Jeśli wierzyć doniesieniom, przeciętna porcja "fish and chips" podrożeje średnio o jedną piątą.
Reklama

Tydzień temu informowaliśmy o przewidywaniach specjalistów, którzy wróżyli wzrost cen wszystkich produktów spożywczych w Zjednoczonym Królestwie. Tym razem eksperci zwrócili uwagę na narodowe danie Brytyjczyków - rybę z frytkami.

Firma inwestycyjna Rabobank oceniła, że "twardy" Brexit doprowadzi do wzrostu cen dorsza o 18 procent, co bezpośrednio przełoży się na koszt "fish and chips".

Te same badania wykazały pewnego rodzaju paradoks - ryba z frytkami cieszy się największą popularnością właśnie wśród zwolenników wyjścia z Unii.

"Jeśli dojdzie do wyjścia ze wspólnego rynku, produkty rybne objętą będą cłem. Nie ma wątpliwości, że ceny dań w brytyjskich lokalach wzrosną" - oceniono w raporcie.

Jak zwrócono uwagę, roczny import dorsza do Wielkiej Brytanii wart jest £340 mln, z czego £100 mln wyłącznie do celów gastronomicznych.

Jedynym wyjściem Wielkiej Brytanii z tej sytuacji jest zagrożenie nałożeniem ceł na popularne na kontynencie makrele i śledzie ze Szkocji. "Taka sytuacja doprowadzi jedynie do tego, że klienci po obu stronach będą płacić więcej" - zauważono.

Informacja o wzroście cen "fish and chips" to kolejny w ostatnim czasie przykład różnicy pomiędzy ocenami brytyjskiego rządu a biznesem. Zdaniem polityków, wpływ Brexitu na ceny w UK będzie "marginalny" - przedsiębiorcy mają jednak zupełnie inne zdanie na ten temat.

Brytyjscy rybacy są zdania, że zastąpią import ryb po wyjściu z UE. Przedsiębiorcy uważają, że to niemożliwe. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Ala
   13 maja, 20:57

   Takie beda efekty nieudolnych, mizernych i kosztownych negocjacji, które przyniosą więcej zamieszania niż pożytku. Powodzenia!
   Dziękujemy Wam brytyjczycy za 12 lat spędzonych razem!

  • Czytelnik anonimowy
   13 maja, 21:16

   no i pięknie Ala już spakowana

  • Ziutek
   13 maja, 21:19

   Rząd się sam wyżywi...

  • Spakowany
   14 maja, 00:16

   Żałuję 5 lat życia w UK; wegetacja; ciasno; ten kraj ostatnio b.dużo stracił pod wieloma względami. Aż szkoda patrzeć na upadek ...

  • Lukas
   14 maja, 03:01

   Nie ma Co przeplacac za uszczerbki na zdrowiu spowodowane siliconem. To wszyscy beda sie zywic w Polskich I innych tanszych zdrowszych- tam na pewno nie zdrozeje. W konsekwencji Polacy I inni na tym zarobia. Nie takie zle to posuniecie. Ceny glownie w angielskich sklepach rosna jak Tesco itp. Wiec Sami sobie zle robia. Bo emigranci na sobie tak nie zarabiaja.

  • Gebbels
   14 maja, 05:27

   I tak nikt tego nie je.Kazdy woli czixa niz rtec i frytki.Filet za 2 funty i frytki= 7funtow.Kto kupuje fisz ent czips?Nikt...tylko przyjezdni fani na meczach.To jak ich stac na bilet za 40 to stac na fileta z frytkami.Ja tam na mecze z bigosem chodze.Nie przeplacamy z Pjoterem.

  • THC
   14 maja, 10:11

   Jem co chec i kiedy chce. Brexit nie ma znaczenia. Ceny zywnosci kazdego roku sa wyzsze niz rok wczesniej. Ale wiadomo jak to plebs sie szczypie o kazdego 1p. Wyglada to komicznie. Zwlaszcza na lotnisku, zakochana para z dzieckiem, musieli zostawic pol butelki wody mineralnej (wiadomo plyn itd). Zrobili afere, ze beda na bezclowej kupic i zaplacic 50p wiecej jak w Mleczko delikatessen. hue hue hue Spakowani? ;D

  • BucTHC
   14 maja, 11:00

   Powiedział nadziany gość który jęździ ciupciać filipinki bo go nie stać na europejki na ibizie , hue hue hue

  • THC
   14 maja, 17:18

   Powiedział Sebix który z parawanem na garbie jedzie za benefit na Ibizie. Hue hue hue Spakowany?

  • Hahaha
   15 maja, 08:17

   Sami mówicie o wzroście cen importowanego dorsza... Wyjście z ZSRE oznacza brak kwot połowowych na dorsza, ergo będą łowić więcej swojego i zaspokoją rynek. Wzrost cen będzie widoczny tylko w okresie przejściowym.
   Dla tych co wyjeżdżają: z Bogiem!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2018
  GBP 4.906 złEUR 4.295 złUSD 3.659 złCHF 3.689 zł

  Sport


  Reklama