Bayern gromi! Hat-trick Lewandowskiego

Lewandowski odnotował drugiego hat-tricka w sezonie. (Fot. Getty Images)
Robert Lewandowski zdobył trzy gole, a Bayern Monachium rozgromił Borussię Dortmund 6:0 w szlagierze 28. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec. Bawarczycy wciąż jednak nie mogą się cieszyć z szóstego z rzędu i 28. w historii mistrzostwa kraju.

Zespół trenera Juppa Heynckesa po tym zwycięstwie, 22. w sezonie, ma 69 punktów i o 17 wyprzedza Schalke 04 Gelsenkirchen. Do końca rozgrywek pozostało sześć kolejek, a więc 18 pkt do zdobycia.

Spotkania na Allianz Arena rozpoczęło się po myśli gospodarzy, którzy już po niespełna pięciu minutach wygrywali. Na listę strzelców wpisał się Lewandowski, który w sytuacji sam na sam pokonał Romana Buerkiego. Piłkarze Borussii protestowali, domagając się odgwizdania spalonego, ale arbiter nie zmienił decyzji. System wideoweryfikacji (VAR) przyszedł w sukurs gościom trzy minuty później, gdy z bliska do siatki trafił Franck Ribery, ale wtedy po konsultacji sędzia główny nie uznał gola.

Bayern jednak nie zwalniał tempa i po 23 minutach gry było już 3:0, a bramki zdobyli Kolumbijczyk James Rodriguez i Thomas Mueller. W 44. minucie, w ogromnym zamieszaniu tuż przed linią bramkową, piłkę wślizgiem wepchnął do siatki Lewandowski, a chwilę później technicznym uderzeniem szwajcarskiego golkipera BVB z bliska pokonał Ribery, który wcześniej asystował Polakowi. Francuz był bez wątpienia jednym z bohaterów meczu.

W 88. minucie po kombinacyjnej akcji Joshuy Kimmicha z Muellerem, który również rozegrał świetny mecz, i nieporozumieniu w defensywie gości, polski snajper umieścił piłkę w pustej bramce, ustalając wynik na 6:0.

"Borussia na łopatkach" - ocenił fachowy magazyn "Kicker".

Lewandowski, który odnotował drugiego hat-tricka w sezonie, zdobył 24., 25. i 26. gola w bieżących rozgrywkach i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji strzelców. Ma o 13 trafień więcej niż Nils Petersen z Freiburga i Pierre Emerick Aubameyang, przy czym Gabończyk w styczniu przeniósł się z BVB do Arsenalu Londyn i już nie powiększy dorobku.

Jednocześnie kapitan biało-czerwonych zrównał się z Klausem Allofsem i Dieterem Muellerem na ósmym miejscu w zestawieniu najlepszych strzelców Bundesligi. Wszyscy uzyskali dotychczas po 177 bramek (Polak potrzebował do tego 253 występów). Dwie więcej zdobył Stefan Kuntz, a liderem z 365 jest Gerd Mueller.

Przez 90 minut w barwach drużyny z Dortmundu grał Łukasz Piszczek. Borussia, która była niepokonana w poprzednich 12 kolejkach, doznała pierwszej ligowej porażki, od kiedy jej trenerem został Peter Stoeger.