Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Study: Many people feel that their work does not make sense

Study: Many people feel that their work does not make sense
Zdaniem wielu pracowników, ich praca nie ma żadnego wpływu na społeczeństwo. (Fot. Getty Images)
A significant proportion of workers see their jobs as socially useless, according to a study published in the journal Work Employment and Society.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Artykuł "Bullshit After All? Why People Consider Their Jobs Socially Useless" przedstawia wyniki badania socjologicznego przeprowadzonego przez Uniwersytet w Zurychu (Szwajcaria). Potwierdziło ono, że znaczny odsetek zatrudnionych uważa swoją pracę za mało użyteczną dla społeczeństwa. W większym stopniu dotyczy to pracowników zajmujących się finansami, sprzedażą i zarządzaniem.

Prowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że wielu profesjonalistów uważa swoją pracę za społecznie bezużyteczną, a specjaliści w różny sposób starali się wyjaśnić to zjawisko.

Jakie zawody uchodzą za bezużyteczne? (Fot. Getty Images)

Wiele dyskusji wzbudziła na przykład "teoria bzdurnych zawodów" (bullshit jobs theory) amerykańskiego antropologa Davida Graebera. W jego opinii, niektóre zawody są obiektywnie bezużyteczne.

Inni badacze sugerowali, że powodem, dla którego ludzie uważają że ich praca jest bezużyteczna może być po prostu rutyna, brak autonomii lub dobrego zarządzania, a nie coś nieodłącznie związanego z konkretną pracą.

Nowe badania, dające po raz pierwszy wyniki ilościowe, przeprowadził Simon Walo, socjolog z Uniwersytetu w Zurychu. Walo przeanalizował dane z ankiety przeprowadzonej wśród 1 811 respondentów z USA pracujących w 21 rodzajach zawodów. Pytano ich, czy wykonywana praca daje im "poczucie wywierania pozytywnego wpływu na społeczność i społeczeństwo" oraz "poczucie wykonywania pożytecznej pracy". Ankieta przeprowadzona w 2015 roku wykazała, że 19 proc. respondentów reprezentujących różne zawody odpowiedziało na te pytania "nigdy" lub "rzadko".

Walo wykorzystał surowe dane, aby porównywać osoby wykonujące równie rutynową pracę, mające podobny zakres autonomii i zbliżoną jakość zarządzania. Jak się okazało, po wykluczeniu wpływu warunków pracy, jej charakter nadal miał duży wpływ na postrzeganie bezsensowności. Osoby wykonujące zawody, które Graeber uznał za bezużyteczne, częściej uważały, że ich praca nie ma sensu.

Wykonywanie "bezsensownych" obowiązków może prowadzić do naszego postrzegania pracy. (Fot. Getty Images)

W porównaniu z innymi, osoby pracujące w biznesie, finansach i sprzedaży ponad dwukrotnie częściej twierdziły, że ich praca jest społecznie bezużyteczna. Asystenci biurowi i kierownicy również częściej tak mówili, choć tylko 1,6 lub 1,9 razy częściej niż inni.

Ponadto jako bezsensowne częściej postrzegane były miejsca pracy w sektorze prywatnym niż w sektorze publicznym bądź non-profit.

"Oryginalne dowody przedstawione przez Graebera były głównie jakościowe, co utrudniało ocenę skali problemu – wskazał Walo. "To badanie rozszerza poprzednie analizy, opierając się na bogatym, niewykorzystanym zbiorze danych i dostarcza nowych dowodów. Jako pierwsi znaleźliśmy dowody ilościowe potwierdzające argument, że zawód może decydować o postrzeganiu bezsensowności" - dodał.

Jednak badanie Walo potwierdza również inne czynniki, które wpływają na postrzeganie własnej pracy przez pracowników, w tym np. wyobcowanie, niekorzystne warunki pracy i interakcje społeczne.

Czytaj więcej:

Co trzecia osoba pracująca zdalnie wykazuje objawy cyfrowego stresu

Mobbing w pracy? W Polsce to dość częste zjawisko

Polska: Dla 3/4 pracowników stres w pracy jest przyczyną problemów psychicznych

Anglia: Coraz więcej pracowników NHS na zwolnieniu lekarskim

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement