Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: Imigranci zmienili zdanie w sprawie przeniesienia się na barkę

BBC: Imigranci zmienili zdanie w sprawie przeniesienia się na barkę
Osoby ubiegające się o azyl zostały poinformowane, że odmowa wejścia na pokład barki może oznaczać, że nie będą otrzymywały rządowego wsparcia. (Fot. Getty Images)
Minister ds. imigracji Robert Jenrick przekazał BBC, że 'znaczna' liczba osób ubiegających się o azyl, które odmówiły wcześniej wejścia na pokład barki Bibby Stockholm, zmieniła zdanie.
Reklama
Reklama

Robert Jenrick poinformował, że liczba osób na pokładzie jednostki - zacumowanej w porcie Portland w Dorset - wzrośnie "w najbliższych dniach" o około 20 osób, ale nie ustalono daty jej docelowego zapełnienia.

"Napisaliśmy do osób, które do tej pory nie zgodziły się na taką formę zakwaterowania i, jak sądzę, znaczna część z nich zmieniła już zdanie i zgodziła się na przeprowadzkę" - wyjaśnił.

Osoby ubiegające się o azyl zostały poinformowane, że odmowa wejścia na pokład barki Bibby Stockholm może oznaczać, że nie będą otrzymywały rządowego wsparcia.

Minister Jenrick podkreślił, że osoby ubiegające się o pomoc finansowaną przez państwo "nie mają wyboru", bo w przeciwnym razie musiałyby "same o siebie zadbać".

Bibby Stockholm to flagowy projekt w ramach najnowszego rządowego planu powstrzymania imigrantów przed niebezpieczną przeprawą przez kanał La Manche. Mężczyźni w wieku 18-65 lat będą mieszkać na statku w czasie trwania procedury rozpatrywania wniosków o azyl.

Organizacja charytatywna Care4Calais poinformowała w poniedziałek, że udzieli wsparcia prawnego 20 osobom ubiegającym się o azyl, które odmówiły przeniesienia się na pokład Portland i sprzeciwiają się tej decyzji.

Osoby ubiegające się o azyl, które już przebywają na barce, opisują panujące tam warunki. Jeden mężczyzna stwierdził w rozmowie z BBC, że przypominają one więzienie i sądzi, że nie zmieści się tam aż 500 osób, jak planuje rząd.

"Mój współlokator wpadł w panikę w środku nocy i miał wrażenie, że tonie. Są wśród nas ludzie, którym lekarz przepisał leki na depresję" – dodał.

222-pokojowa, trzypiętrowa barka dotarła do portu w Portland ponad trzy tygodnie temu, wynajęta przez rząd w celu obniżenia kosztów zakwaterowania osób ubiegających się o azyl w hotelach, które według rządu wynoszą 6 milionów funtów dziennie.

Ministrowie twierdzą, że jest ona bezpieczna, pomimo obaw ze strony związku zawodowego straży pożarnej (FBU), który wyraził zaniepokojenie wąskimi wyjściami i ewentualnym przeludnieniem. W obiekcie dostępna jest jadalnia, sala telewizyjna, sala modlitewna dla przedstawicieli różnych wyznań i siłownia.

Migranci mogą korzystać z kursujących co godzinę autobusów do Weymouth i Portland, choć zaleca się im powrót przed godziną 23:00 wieczorem.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że osoby przebywające na barce będą poddawane kontroli bezpieczeństwa, a policja w Dorset stwierdziła, że nie będzie to miało żadnego wpływu na lokalną społeczność, której część protestowała przeciwko zacumowaniu barki w ich okolicy.

Czytaj więcej:

Rząd UK sprowadził gigantyczną barkę. Umieści w niej azylantów

Nielegalni migranci trafią dziś na stumetrową barkę.  Mieszkańcy okolicy pełni obaw

Jak wygląda barka Bibby Stockholm w środku? Są pierwsze relacje brytyjskich mediów

UK: Tylko 15 nielegalnych imigrantów przeniesiono na barkę. Około 20 odmówiło zgody

Brytyjski rząd bierze się za nieuczciwych prawników pomagających nielegalnym imigrantom

    Komentarze
    • Obserwator
      9 sierpnia 2023, 21:00

      Teraz rozumiem, skąd tyle turystów w UK o których tak głośno od jakiegoś czasu.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama