Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Nawet 700 tys. uczniów uczęszcza do szkół, które wymagają pilnych napraw i remontów

Anglia: Nawet 700 tys. uczniów uczęszcza do szkół, które wymagają pilnych napraw i remontów
Niektóre budynki szkolne wymagają pilnego remontu. (Fot. Getty Images)
Organ National Audit Office (NAO) poinformował, że nawet 700 tys. dzieci uczy się w szkołach umiejscowionych w starzejących się i stwarzających zagrożenie budynkach. W niektórych placówkach - według danych samego ministerstwa edukacji - ryzyko zawalenia się i śmierci oceniono na 'bardzo prawdopodobne'.

Reklama
Reklama

Ministerstwo edukacji o jakiegoś czasu informuje, że przeprowadza "szereg inwestycji" związanych z remontowaniem szkół. "Nic nie jest ważniejsze od bezpieczeństwa w szkołach, dlatego od 2015 roku przeznaczyliśmy na placówki szkolne ponad 15 miliardów funtów" - twierdzi resort. 

Rządowy organ kontrolny NAO uważa jednak, że wieloletnie niedofinansowania tego sektora publicznego stworzyło zagrożenie, którego nie uwzględnia się w wydatkach. Wykazano przy tym, że pogarszający się stan budynków szkolnych "szkodzi zarówno uczniom, jak i nauczycielom".

Stan wielu budynków szkolnych pozostawia wiele do życzenia. (Fot. Getty Images)

BBC podaje przykład szkoły podstawowej Russell Scott Primary School w Manchesterze. Jej dyrektor - Stece Marsland - przekazał stacji, że po remoncie szkoły w 2015 roku "podłogi szkoły wielokrotnie były zalewane ściekami". "To z kolei doprowadziło do spadku frekwencji. To coś absolutnie niedopuszczalnego" - oznajmił. 

Dodał, że zanim placówka przeszła remont, jej rachunki za energię wahały się od 12 do 15 tys. rocznie. "Później wzrosły do 45 tys. rocznie, a dziś płacimy już 9 tys. funtów miesięcznie za samą tylko energię" - ujawnił. Gmina, na terenie której mieści się szkoła, podzieliła frustrację dyrektora i przekazała, że "jest bardzo rozczarowana niewłaściwie przeprowadzonymi pracami budowlanymi".

Raport NAO wykazał różnice regionalne w tym, ile pieniędzy trzeba wydać na jednego ucznia, aby przywrócić szkoły do dobrego stanu. Regiony East i West Midlands okazały się najdroższe, a zaraz po nich - części północnej Anglii.

Raport wykazał też, że ponad jedna trzecia (24 000) wszystkich angielskich budynków szkolnych przekroczyła szacowany przy otwarciu placówki okres użytkowania.

Podkreślono również ciągłe obawy dotyczące budynków szkolnych, które nadal zawierają zbrojony autoklawowany gazobeton (RAAC) – lekką formę betonu podatnego na zapadanie się, szeroko stosowaną między latami pięćdziesiątymi a połową lat dziewięćdziesiątych. Zidentyfikowano aż 572 szkoły, w których RAAC może być obecny.

Czytaj więcej:

"Daily Telegraph": Uczniowie w UK coraz częściej identyfikują się jako zwierzęta

W szwajcarskich szkołach jest coraz więcej dzieci, które noszą pieluchy

Nauczycielka-rekordzistka: 20 lat ciągłych nieobecności podczas 24 lat pracy

USA: Szkoła nie może nakazywać dziewczynkom noszenia spódnic

    Komentarze
    • Janko Walski
      30 czerwca 2023, 18:09

      Po prostu UK popada w ruinę.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama