Jak się odwoływać w sprawie decyzji dotyczących rozliczeń podatkowych?

5 maja 2017 100
Jak się odwoływać w sprawie decyzji dotyczących rozliczeń podatkowych?
Jak napisać oficjalny list do brytyjskiego fiskusa? (Fot. Thinkstock)

Jeśli otrzymaliśmy list od brytyjskiego urzędu podatkowego (HMRC Inland and Revenue) mówiący, że musimy dopłacić do rozliczenia i chcemy prosić o wyjaśnienie w tej sprawie lub po prostu złożyć skargę, możemy wystosować oficjalny list.

Poniżej znajdują się wzory listów, jakie możemy wykorzystać w przypadku, gdy uważamy, że błąd w rozliczeniu nie leży po naszej stronie. Możemy zwrócić się z prośbą o dokładne wyjaśnienie przyczyn decyzji urzędu lub nalegać na umorzenie płatności.

Należy pamiętać, że list do urzędu trzeba pisać bardzo uważnie, zwracać uwagę na każdy podawany przez nas szczegół sprawy (rok rozliczeniowy, numer referencyjny, itp.).

Poniższe przykłady listów mogą być też odpowiednio dopasowane do naszej indywidualnej sytuacji. Idealną sytuacją byłoby, aby przed wysłaniem takiej korespondencji sprawdziła ją osoba kompetentna (zajmująca się rozliczeniami podatkowymi) lub choć trochę znająca się na brytyjskim systemie podatkowym.

1. Odwołanie się od decyzji urzędu podatkowego i prośba o umorzenie dopłaty (tzw. Extra-Statutory Concession A19)


Dear Sir
[Imię i nazwisko]
[Numer National Insurance]
[Numer referencyjny na dokumencie P800]

I have received your tax calculation for the tax year[s] [tu należy wpisać jakiego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy rozliczenie].
The calculation suggests that I have underpaid tax for [wpisujemy za jakie lata urząd żąda do nas dopłaty]. I was unaware that my tax affairs were not in order. I had thought that all the tax that I was due to pay was deducted under PAYE. I believe that the underpayment has arisen because you failed to take action upon relevant information already in your possession for the year[s] in question.
For the tax year 2009/10, I appreciate that you are not notifying me of the arrears more than 12 months after the end of the tax year in which you received the information indicating that more tax was due. However I feel that the 'exceptional circumstances' condition applies because you:
• failed more than once to make proper use of the facts you had been given about my sources of income
• allowed the arrears to build up over two whole tax years in succession by failing to make proper and timely use of information that you had been given.
I am therefore requesting that under the provisions of ESC A19 that the whole
of the underpayment as shown on the P800 should be remitted.
I look forward to hearing from you.


2. Prośba o wyjaśnienie decyzji o niedopłacie


Dear Sir
[Imię i nazwisko]
[Numer National Insurance]
[Numer referencyjny na dokumencie P800]

I have received your tax calculation for the tax year[s] [tu należy wpisać o jakie lata podatkowe nam chodzi - 2008/09, 2009/10 lub 2008/09].
The calculation suggests that I have underpaid tax for [rok podatkowy, za który musimy dopłacić]. I am unable to agree your proposal. I have tried to understand the reasons for the underpayment but have been unable to do so.
Would you please supply me with a detailed explanation as to how the underpayment occurred and a formal confirmation that, neither yourselves nor my employer[s], contributed in any way to the identified underpayment.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Magda fordon

Ja mam troche odwrotna sytuacje poniewaz otrzymalam statment z rozliczenia podatkowego za rok 2009/2010 oraz 2010/2011 I jest w nim napisane ze za rok 2009/2010 nalezy mi sie zwrot nadplaconego podatku ktorego jeszcze nie otrzymalam I rowniez ze za rok 2010/2011 tez przysluguje mi zwrot ale rowniez nie zostalo mi to wyplacone.Mam pytanie ci moglabym z tym zrobic I czy jakikolwiek list moze mi pomoc w otrzymaniu tego zwrotu pidatku za 2 lata.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 19 lutego 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.6829 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.1467 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.3411 zł 0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.6013 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.6623 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama