Menu

Uzależnienie od pierwszego kęsa

Uzależnienie od pierwszego kęsa
Pizza, bo o niej mowa, jest jednym z najbardziej uzależniających dań. (Fot. Thinkstock)
Po jej skosztowaniu masz ochotę na więcej...
Reklama

Istnieją takie dania i produkty, których pierwszy kęs przynosi nam poczucie niezwykłej przyjemności, aż trudno się od nich oderwać. Jedna kostka czekolady - po co się ograniczać, skoro można zjeść całą. Kawałek pizzy? Mam ochotę na więcej! I tak na jednym się nie kończy. Bo ten efekt spożywczej "kuli śnieżnej" coraz częściej nosi znamiona uzależnienia od jedzenia.

W 2015 roku dr Nicole Avena z Icahn School of Medicine wykazała, że niektóre postawy i zachowania względem niektórych produktów spożywczych wskazują na wzorce typowe dla uzależnienia. Potwierdziła tym samym wcześniejsze podejrzenia dotyczące tezy, że niektóre produkty mogą działać na nas jak narkotyk.

Aby zweryfikować, które produkty stanowią największe zagrożenie, dr Avena posłużyła się skalą uzależnienia od jedzenia YFAS (YaleFood Addiction Scale) - opracowana na podstawie serii pytań skala pozwala oszacować, w jakim stopniu badany nadużywa konkretnych pokarmów, jak również jakie reakcje wywołuje odstawienie wskazanych produktów.

Na szczycie listy znalazła się pizza, następnie czekolada, chipsy, ciastka i lody. Produkty, które mają największy wpływ na psychiczny i fizyczny dyskomfort, to produkty, które są wysoko przetworzone lub te, które mają dużą zawartość tłuszczów i cukru.

"Liczne badania wskazują, że wysoko przetworzona żywność może prowadzić do zachowań i zmian w mózgu, które pozwalają zdiagnozować uzależnienia, takie jak w przypadku narkotyków i alkoholu" - przekazała w jednym z wywiadów dr Nicole Avena.

Na łamach serwisu Health. com dr Avena podzieliła się swoimi radami jak nie rezygnując z niektórych przysmaków zminimalizować ryzyko uzależnienia się od nich. Zaczynając od najpyszniejszego "narkotyku", pizzy.

"Im bardziej przetworzona jest pizza, tym gorzej. Jeśli już po nią sięgajmy, wybierajmy taką, która przygotowywana jest ze świeżych składników, starajmy się ograniczyć ser, często to on jest najbardziej przetworzony. Zwracajmy również uwagę na spód do pizzy - jeśli przygotowujemy to danie w domu, możemy trochę poeksperymentować ze zdrowymi alternatywami i przygotować pizzę kalafiorową" - zachęca dr Avena.

W przypadku czekolady sztuczka jest prosta - zamień mleczne na gorzkie. "Mleczna czekolada zawiera bardzo dużo tłuszczu, zatem zachęcam do sięgania po gorzką czekoladę. Po pewnym czasie można przywyknąć do jej smaku do tego stopnia, że mleczna czekolada będzie dla nas za słodka" - zapewnia naukowiec.

Na czarnej liście znalazły się również ciasteczka, których ekspert radzi się wystrzegać. Chyba, że są one naszym dziełem. Dr Avena podkreśla, że przygotowując je samodzielnie mamy pełną kontrolę nad jakością składników i ich rodzajem. Zatem samodzielnie przygotowane ciasteczka owsiane z dodatkiem orzechów i gorzkiej czekolady mogą być pożywnym i zdrowym drugim śniadaniem.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2018
GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

Sport


Reklama