Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kombucha czy kimchi - które fermentowane produkty są najlepsze dla mózgu?

Kombucha czy kimchi - które fermentowane produkty są najlepsze dla mózgu?
Kombucha, jak wiele innych fermentowanych produktów, ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie. Skala tego wpływu zaskakuje nawet samych naukowców. (Fot. Getty Images)
Spośród 200 objętych badaniem sfermentowanych pokarmów prawie wszystkie wywierają pozytywny wpływ na zdrowie jelit i mózgu - donosi brytyjskie Towarzystwo Mikrobiologiczne.
Reklama
Reklama

Stowarzyszeni w Microbiology Society naukowcy prowadzą szeroko zakrojone badanie, którego pierwsze wnioski są bardzo obiecujące. Sugerują, że "sfermentowane produkty na bazie cukru i sfermentowane produkty na bazie warzyw są jak wygrana na loterii, jeśli chodzi o zdrowie jelit i mózgu" - informuje główna autorka badania dr Ramya Balasubramanian z University College Cork.

Jak przypomina badaczka, spożycie produktów fermentowanych na świecie rośnie, a popularność takich napojów jak kombucha i kefir stała się w ostatnich latach wręcz "wiralowa". Jednak czy za tym trendem stoi coś więcej niż tylko moda?

Wiadomo, że dieta może mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne - wcześniejsze badania wykazały, iż niektóre pokarmy mają szczególnie dobry wpływ na mózg. Sfermentowana żywność jest bogatym źródłem tryptofanu, czyli aminokwasu kluczowego dla produkcji serotoniny.

Fermentowane produkty zawierają zresztą także inne przekaźniki mózgowe, dlatego naukowców nie dziwi, że ich spożywanie wpływa - długo- lub krótkoterminowo - na funkcjonowanie mózgu, na przykład na zmniejszenie stresu.

W przypadku których pokarmów wpływ ten jest najsilniejszy? Pytanie to zadali sobie naukowcy z University College Cork oraz Irlandzkiego Urzędu ds. Rolnictwa i Rozwoju Żywności. Rozpoczęli duże badanie, którego celem jest porównanie danych z sekwencjonowania ponad 200 różnych produktów spożywczych z całego świata pod kątem metabolitów, o których wiadomo, że są korzystne dla zdrowia mózgu.

Kimchi to danie, które cieszy się rosnącą popularnością na świecie. (Fot. Getty Images)

Choć eksperyment jest na dość wczesnym etapie, to wstępne wnioski zaskoczyły samych autorów. 

"Spodziewałem się, że pozytywną odpowiedź otrzymamy tylko dla kilku fermentowanych pokarmów, ale okazało się, że z 200 badanych wyrobów prawie wszystkie wykazywały mniejszy lub większy potencjał, jeśli chodzi o poprawę zdrowia jelit i mózgu" - zauważa dr Balasubramanian.

Jak dodaje, potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć, które grupy fermentowanej żywności mają największy wpływ na ludzki mózg i dlaczego właśnie one, jednak już na tym etapie można wyłonić dwóch zwycięzców.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.05.2024
GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama