Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kartonowe meble dla... uchodźców

Kartonowe meble dla... uchodźców
Fińscy projektanci opracowali serię łóżek, stołów, półek czy ścianek z m.in. tektury. (Fot. Thinkstock)
Meble za parę euro składane bez narzędzi w kilka minut? Fińscy projektanci opracowali serię łóżek, stołów, półek czy ścianek z m.in. tektury, którymi można wyposażyć tymczasowe miejsca zamieszkania - np. w ośrodkach dla uchodźców.
Reklama
Reklama

Kartonowe meble serii „Rehome”, opracowane przez studentów Instytutu Designu wyższej szkoły zawodowej w Lahti, to nie są „meble na zawsze”, ale mogą być użyte do wyposażenia schronisk, mieszkań zastępczych - np. w ośrodkach, czy obozach dla uchodźców. Mogą także przydać się przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń, gdzie potrzebne są rozwiązania tymczasowe (ekonomiczne i przyjazne dla środowiska) - np. na czas festiwali. Okres użytkowania mebli oszacowany został na około rok.

Przedstawiając projekt grupa podkreśla wyzwanie dla Europy, jakim jest rosnąca migracja uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. W trakcie prac nad projektem wykorzystano wskazówki jednego z ośrodków dla uchodźców prowadzonego przez Fiński Czerwony Krzyż, gdzie studenci osobiście zapoznawali się z przestrzenią i testowali pomysły.

Seria „Rehome” była prezentowana już na kilku targach i wystawach – m.in. na Habitare w Helsinkach oraz ostatnio wiosną w Mediolanie podczas międzynarodowych targów Salone Internazionale del Mobile w kategorii „SaloneSatellite” dla młodych projektantów i studentów z międzynarodowych szkół projektowania.

Jak poinformowała jedna z projektantek Emma Sivusalo, seria „Rehome” w Mediolanie zyskała pozytywny odbiór, a odwiedzający jasno rozumieli dlaczego takiego rodzaju meble są potrzebne w obecnych czasach. Dodała, że zainteresowanie osób z różnych stron świata wzbudził nie tylko wykorzystany do budowy mebli materiał – tektura falista, ale także możliwość montażu mebli bez użycia narzędzi i dostawy w płaskim opakowaniu.

Zestaw mebli „Rehome” jest wciąż w fazie koncepcyjnej, jako projekt studencki, ale planowane są już kolejne etapy jego realizacji. „Wszystkie meble byłyby wytwarzane lokalnie przez przemysł maszynowy dzięki obróbce sterowanej numerycznie. W ten sposób produkcja byłaby możliwa w dowolnym miejscu w zależności od sytuacji.” - wyjaśniła Sivusalo.

W maju meble mają być prezentowane w Jordanii w jednym z obozów dla uchodźców, w tym m.in. organizacjom charytatywnym.

W trakcie prac powstało dziesięć projektów różnego rodzaju mebli – m.in. ścianki działowe, łóżko (w tym dziecięce i piętrowe), system półek, stół, taborety, a także wydzielone „miejsce do spania oraz salon”. Wszystkie zostały wyprodukowane z lokalnych materiałów pochodzenia biologicznego bez domieszek plastiku.

Przy współpracy z jedną z fińskich firm specjalizujących się w produkcji wyrobów z papieru, drewna i biomateriałów oszacowano, że jednostkowa cena „kartonowego łóżka” wynosiłaby ok. 6-10 euro, a zautomatyzowana linia technologiczna pozwoliłaby wytworzyć ok. 3,5 tys. sztuk takich mebli na godzinę.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama