Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak dobrać lek przeciwbólowy, żeby uniknąć efektów ubocznych?

Jak dobrać lek przeciwbólowy, żeby uniknąć efektów ubocznych?
Aspiryna skutecznie zmniejsza stan zapalny, ale nasila objawy żołądkowo-jelitowe i wzmaga ryzyko krwotoku. (Fot. Getty Images)
Polacy wiodą w Europie prym jeżeli chodzi o korzystanie z leków przeciwbólowych. Nie jest to ani zdrowe, ani bezpieczne. W Ameryce z tego powodu zmarło bowiem aż 17 tysięcy pacjentów. To sprawiło, że tamtejsi naukowcy zaczęli badać kwestię stosowania tych specyfików. Do jakich wniosków doszli?
Reklama
Reklama

Zażywanie wszystkich środków przeciwbólowych, zarówno tych sprzedawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej, wiąże się z korzyściami, ale też ryzykiem. Dlatego podjęcie decyzji o wyborze jednego z nich jest skomplikowane nie tylko dla pacjentów, ale i lekarzy.

Aby pomóc w podejmowaniu odpowiednich decyzji, badacze z Florida Atlantic University Schmidt College of Medicine przeanalizowali wszelkie korzyści, ale także skutki uboczne (a w szczególności żołądkowo-jelitowe i nerkowe) oraz ryzyko sercowo-naczyniowe popularnych NLPZ-ów, czyli niestereoidowych leków przeciwzapalnych i paracetamolu. Przebadali najpopularniejsze, łatwo dostępne przeciwbólowe farmaceutyki, czyli aspirynę, ibuprofen i naproksen, diklofenak, selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2, czyli celekoksyb, a także acetaminofen (inaczej paracetamol).

We wszystkich analizowanych przypadkach zauważyli i wady, i zalety. Np. aspiryna skutecznie zmniejsza stan zapalny, a także obniża ryzyko zdarzeń wieńcowych i udaru, ale nasila objawy żołądkowo-jelitowe i wzmaga ryzyko krwotoku. Jej niewątpliwą zaletą jest brak niekorzystnego wpływu na wątrobę i nerki.

Każdy lek przeciwbólowy ma swoje wady i zalety. (Fot. Getty Images)

Ibuprofen, naproksen i diklofenak szybko radzą sobie ze stanem zapalnym, ale ich stosowanie wiąże się z niekorzystnymi, często poważnymi, zdarzeniami wieńcowymi i udarem mózgu (zwłaszcza podczas długotrwałego stosowania) oraz z poważnymi skutkami ubocznymi w górnym odcinku przewodu pokarmowego i w nerkach. Zażywanie tych leków może też prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej, m.in. zbyt wysokiego stężenia sodu lub potasu, co może skończyć się nawet niewydolnością serca.

Inhibitory cyklooksygenazy 2 (COX2) opracowano przede wszystkim ze względu na ich korzystniejszy profil działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego w porównaniu do aspiryny i tradycyjnych NLPZ-ów, jednak - jak wynika z badania - mają one niekorzystny wpływ na układ krążenia, a także na wątrobę i nerki.

Podjęcie decyzji o wyborze leku jest skomplikowane nie tylko dla pacjentów, ale i lekarzy. (Fot. Getty Images)

"Jeśli chodzi o korzyści i ryzyko związane z lekami przeciwbólowymi, wszystkie dowody sugerują, że lekarze i ich pacjenci powinni dokonywać indywidualnych ocen klinicznych w oparciu o cały profil czynników ryzyka pacjenta" - wyjaśnia dr Manas Rane, pierwszy autor badania. "Rozsądne podejmowanie decyzji dotyczących przepisywania NLPZ w celu łagodzenia bólu może przynieść bardzo wiele korzyści" - dodaje.

"Czynniki decydujące o tym, czy i który lek przepisać w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego, nie powinny ograniczać się jednak wyłącznie do oceny ryzyka działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego lub żołądkowo-jelitowego" - zauważa dr Charles H. Hennekens, współautor artykułu.

"Lekarze powinni się skupić także na korzyściach płynących z ich stosowania, czyli np. wynikających ze zmniejszenia bólu poprawie ogólnej jakości życia czy zwiększeniu sprawności ruchowej" - zaznacza.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama