Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego jadamy na mieście?

Dlaczego jadamy na mieście?
W restauracji lepiej smakuje?... (Fot. Thinkstock)
Bo tak wypada...
Reklama
Reklama

Jak przekonuje socjolog dr Tomasz Sobierajski, kultura jedzenia na mieście wynika z wielu przyczyn. Jadamy poza domem, bo jesteśmy w pracy i ciężko o to, żeby wracać do domu tylko na obiad, więc posilamy się na mieście albo w przyzakładowej stołówce.

Kolejna kwestia tyczy się osób jadających na mieście weekendowo. "Najczęściej to niestety kobieta przez cały tydzień przygotowuje posiłki, w związku z tym w niedzielę cała rodzina idzie do restauracji po to, żeby ona nie musiała gotować kolejnego posiłku, żeby ją odciążyć i żeby się zrelaksować" - tłumaczy Sobierajski i zauważa, że są też ludzie, którzy jedzą na mieście, bo nie chce im się - bądź nie lubią - gotować dla siebie samych.

Co ciekawe, są też tacy, którzy stołują się na mieście, bo tak wypada. "Oni chcą się po prostu pokazać, bo znajomi oczywiście też tak jadają w myśl tego, że jeśli chcesz budować swoją karierę, to musisz zjeść śniadanie na placu hipstera przy jednym dużym stole, pokazać się i wtedy nawiązać jakieś kontakty" - zauważa Sobierajski i podkreśla, że takie zachowanie wskazuje też na to, że jedzenie i stół mają aspekt społeczny, nie tylko rodzinny.

"Poza tym zauważmy, jak wiele negocjacji jest kończonych wspólnym jedzeniem - ten wspólny posiłek przypieczętowuje to, na co się umówiliśmy, np. taki biznes luncz. Albo, jeżeli w ogóle chcemy coś z kimś ugrać, zapraszamy go na jedzenie i wtedy mamy wrażenie, że dzięki temu, że będziemy wspólnie jeść to bardzo nas do siebie zbliży i pozwoli na to, żebyśmy mogli razem pracować, coś zorganizować czy załatwić" - wyjaśnia socjolog.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama