Menu

Strach przed utratą pracy. Jak sobie z nim radzić?

Strach przed utratą pracy. Jak sobie z nim radzić?
Bezrobocie może być traumatycznym przeżyciem. (Fot, Thinkstock)
Wielka Brytania może stracić przez wyjście z UE 30 tys. miejsc pracy w sektorze finansowym - wyliczyli analitycy brukselskiego ośrodka analitycznego Bruegel. Jednocześnie organizacja Fabian Society ostrzegła, że sektor handlu może stracić milion stanowisk. Pracownicy imigracyjni żyją od miesięcy w niepewności co do swojego statusu na Wyspach po Brexicie.
Reklama

Nic dziwnego, że obecnie utraty pracy obawia się co trzeci pracownik na Wyspach.

W badaniu Uniwersytetu Oksfordzkiego wyszło na jaw, że wśród 3 tysięcy ankietowanych jedna trzecia boi się zwolnienia. Najczęściej dotyczy to zatrudnionych w sektorze publicznym i tych po 35. roku życia.

Lęk ten nie jest pozbawiony podstaw. Dane z Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS) wskazują na to, że pomimo rekordowo niskiego bezrobocia, firmy obcinają wakaty. W październiku zatrudnienie spadło po raz pierwszy w 2016 roku – o 6 tys. do 31,6 mln.

Violetta Rymszewicz, trener, rekruter i doradca z zakresu Strategicznego Zarządzania Zasobami Ludzkimi radzi w “Newsweeku”, jak wyzbyć się strachu przed zwolnieniem. Specjalistka poleca przede wszystkim zacząć od oswojenia i zracjonalizowania tego uczucia.

Zamiast się załamywać, lepiej zachować zimną krew - radzą eksperci. (Fot. Thinkstock)

“Jest zaledwie kilka powtarzających się sytuacji, w których pracodawcy zwalniają, niezależnie od tego, jak dobry jest pracownik. To zmiana kierownictwa lub przełożonego, zła atmosfera pracy w zespole (plotki, pomówienia, konflikty), zamknięcie projektu i brak umowy na kolejny oraz zła sytuacja finansowa firmy” - wylicza.

Pomóc może również świadomość, że strach przed utratą pracy jest powszechny. Violetta Rymszewicz sugeruje, by przyjrzeć się trzeźwym okiem swojej pozycji w firmie i jeśli groźba zwolnienia jest realna – odpowiednio się przygotować.

“Warto dbać o rozwój zawodowy. Uczyć się języków obcych i zdobywać nowe uprawnienia. Następnie mieć starannie opracowany alternatywny plan kariery. Utrata pracy to doskonały moment na zmianę branży i zawodu. I wreszcie – pamiętać, że praca to tylko praca. Dobrze, jeśli jest pasją, ale nie wolno poświęcać jej całej uwagi i oddania. Prawdziwe życie toczy się poza murami firm” - przekonuje.

Poczucie bezpieczeństwa zapewni też ubezpieczenie na wypadek zwolnienia.

“Wiele osób zaczyna myśleć o polisie w momencie, kiedy w firmie ogłoszono zwolnienia. Niestety, wtedy jest już przeważnie za późno. Wielu ubezpieczycieli odmówi w takiej sytuacji sprzedaży polisy. Jeśli obawiasz się zwolnienia, najlepiej zadbaj o ubezpieczenie, zanim dostaniesz wypowiedzenie na piśmie” - tłumaczy Tom Conner, dyrektor w agencji ubezpieczeniowej Drewberry.

Wykupienie polisy może okazać się przydatne, tym bardziej że jak wynika z badań firmy ubezpieczeniowej LV=, jedna trzecia brytyjskich rodziców zależeć będzie wyłącznie od zasiłków, jeśli główny żywiciel straci zatrudnienie. Co piąty musiałby pożyczać pieniądze od rodziny i znajomych. Kolejne 3,2 mln par potrzebuje dwóch dochodów, by się utrzymać.

“Tylko nieliczne rodziny będą w stanie związać koniec z końcem, jeśli osoba zarabiająca więcej zostanie zwolniona. Znakomita większość nie posiada żadnego ubezpieczenia ani nie rozumie, w jaki sposób mogłoby im ono pomóc” - informuje Justin Harper z LV=.

Jeśli nasze obawy się potwierdziły i szef “podziękował nam za współpracę” - przede wszystkim nie traćmy głowy. To bardzo stresująca sytuacja, jednak nie można zapomnieć o zadbaniu o siebie. Eksperci internetowego serwisu pracy Monsterpolska zalecają przede wszystkim upewnienie się, czy zwolnienie nastąpiło w sposób zgodny z przepisami oraz czy wypłacone zostały wszystkie należności (okres wypowiedzenia, odprawa, zaległy urlop).

Następnie należy przyjrzeć się swoim finansom, ustalić priorytety i nakreślić budżet.

“Staraj się nie przejmować tym, że musisz z wielu przyjemności rezygnować. To sytuacja przejściowa i jak tylko znajdziesz nową pracę, będziesz mógł powrócić do swoich ulubionych przyjemności” - tłumaczą specjaliści.

Zadbaj o to, aby CV było jak najbogatsze, ciekawe i adekwatne do stanowiska, o które się ubiegasz. (Fot. Thinkstock)

Jak najszybciej zorientuj się, jakie przysługują ci świadczenia jako osobie bezrobotnej i jak możesz się o nie ubiegać. Następnie zweryfikuj swoje CV – zanim zaczniesz je rozsyłać, upewnij się, że dane w nim zawarte są aktualne, ciekawe i dostosowane do branży, w której szukasz zatrudnienia i stanowiska, o które się starasz.

Nie siedź z założonymi rękami, przeszukuj oferty i rozsyłaj CV, a w międzyczasie staraj się brać udział w szkoleniach i warsztatach, które pozwolą ci nabyć nowe umiejętności i poszerzać wiedzę. Nie muszą być one drogie i czasochłonne. Jest bowiem szereg instytucji i organizacji, które organizują bezpłatne warsztaty, szkolenia oraz konferencje branżowe.

Poszukuj aktywnie zajęcia – na stronach z ofertami, portalach społecznościowych, ale także nie wahaj się prosić o pomoc znajomych oraz kolegów z poprzednich miejsc pracy.

Dbaj o swoje samopoczucie. Bezrobocie może być traumatycznym przeżyciem i wpłynąć na samoocenę. To nie pomoże w szukaniu zatrudnienia, a tym bardziej nie gwarantuje sukcesu na rozmowie kwalifikacyjnej.

“Sposobem na poradzenie sobie z niepewną sytuacją jest stworzenie nowej. Trzeba ją przede wszystkim dobrze zdefiniować. Powiedzmy sobie na początek, że jesteśmy w trakcie zmiany. Trzeba w związku z tym przestawić siebie na tożsamość przejściową” - informują specjaliści serwisu Monsterpolska.

Jak to zrobić?

Można zacząć od wydrukowania nowych wizytówek, na których nie będzie widniało miejsce pracy, a tylko zawód, który wykonujemy. Zmieniamy status na portalach społecznościowych. Kiedy ktoś nas pyta o pracę, zamiast kluczyć, odpowiadamy, że jesteśmy w trakcie zmiany. I dodajemy, jakiej pracy szukamy.

“Turbulencje związane z utratą pracy uderzają w to, jak postrzegamy samych siebie. Z tego chaosu i niepewności trzeba stworzyć nową definicję siebie. Zdarza się, że tworzy się zupełnie nowy pomysł na zawodową przyszłość” - radzą specjaliści.

Odnajdywanie się w nowej sytuacji można zacząć od pytania: „gdzie widzę siebie za pięć lat”. Odpowiedź pozwoli poukładać się na nowo, wyznaczyć cele. Dzięki temu śmielej spojrzymy w przyszłość.

 

Na podstawie:

  • Monsterpolska: “Jak się nie dać przygnębieniu po stracie pracy" oraz “5 rzeczy, które powinieneś zrobić, gdy stracisz pracę”
  • Newsweek: “Kultura mobbingu. Jak pozbyć się lęku przed utratą pracy?”
  • Thisismoney.co.uk: "One in three workers fear losing their job: How can you protect yourself if you face redundancy?"

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 1 / 3

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2018
GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

Sport


Reklama