Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak walczyć z bezsennością?

Jak walczyć z bezsennością?
Bezsenność to problem, z którym boryka się coraz więcej osób... (Fot. Getty Images)
Odpoczynek jest równie ważny, jak i inne sfery życia. Niedobór, brak czy przerwanie snu da o sobie znać w ciągu dnia.
Reklama
Reklama

Bezsenność nie tylko uwidacznia się w wyglądzie, ale i utrudnia funkcjonowanie. Pogarsza się pamięć, koncentracja i nastrój. Do tego spada odporność i traci się zainteresowanie tym, co się dzieje wokół. W pracy dotychczasowe zadania wykonuje się dłużej lub z mniejszą starannością niż kiedyś. Nietrudno też o błędy.

Osoba cierpiąca na zaburzenie snu zmaga się z jego skutkami i traci siłę. Z czasem mogą pojawić się problemy ze zdrowiem. Niedobór i brak snu niekorzystnie wpływa na metabolizm i sprzyja jedzeniu wysokokalorycznych pokarmów. Niestety, długi czas trwania tego stanu zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzyce i nowotwory.

Insomnia pojawia się wtedy, gdy coś się wydarzy - tempo życia wzrasta, panuje upał lub hałas. Niekiedy jej przyczyną jest przepracowanie. W tym przypadku najlepiej zredukować ilość obowiązków i zrezygnować z nadgodzin. Poza tym towarzyszy pewnym chorobom jak na przykład astma, depresja, nadczynność tarczycy, niewydolność serca, czy zespół niespokojnych nóg.

Podaje się, że dorosły powinien spać około siedmiu godzin. Wypoczęty organizm lepiej pracuje i przyswaja informacje. Zaś zmęczona osoba jest mniej efektywna, co w konsekwencji zmniejsza szanse na awans w miejscu zatrudnienia. W życiu prywatnym również da się zauważyć nieprzyjemne komplikacje.

Po nieprzespanej nocy w pracy dotychczasowe zadania wykonuje się dłużej lub z mniejszą starannością niż kiedyś. Nietrudno też o błędy. (Fot. Getty Images)

Sposoby na insomnię

Czasami wystarczy wprowadzić kilka zmian i zastosować się do zaleceń, by poprawić jakość snu. Źródło problemu może znajdować się w warunkach panujących w naszej sypialni. Bywa, że jest to niewygodne łóżko, mocne światło, barwna pościel lub wystrój. Idealne warunki to cisza i temperatura w granicach 16-21°C. Dodatkowo pomieszczenie należy wywietrzyć. Rozwiązaniem są też rolety, zatyczki do uszu, czy opaska na oczy.

Wyrobienie nawyku wstawania i kładzenia się o regularnej porze sprzyja zdrowiu. Jednak niech to nie będzie przymus. Trudność z zasypianiem może przytrafić się każdemu i czasami zamiast leżeć przez godzinę w łóżku lepiej poczytać książkę lub posłuchać spokojnej muzyki. Uczucie senności powinno przyjść naturalnie.

Nie bez powodu mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Poprawia ona humor, inspiruje, motywuje, wywołuje pozytywne skojarzenia i przywołuje piękne wspomnienia. Doceniono jej działanie w rehabilitacji i przy leczeniu chorób. Wesprze także w zwalczaniu bezsenności. Istnieją utwory, w których tworzenie włączyli się terapeuci. Badacze z Mindlab International potwierdzili skuteczność Weightless grupy Marconi Union. Na ich liście znalazły się też takie piosenki jak na przykład Watermark w wykonaniu Enya, Canzonetta sull’aria Mozarta, Strawberry Swing Coldplay, czy Pure Shores All Saints.

Nie od dziś podkreśla się moc aromaterapii. Odpowiednio dobrane olejki zrelaksują i uspokoją. Jedną z propozycji jest dodanie ich do ciepłej kąpieli. Tutaj najczęściej stosuje się lawendowy, różany i jaśminowy. Innym sposobem jest skropienie bawełnianej chusteczki olejkiem rumiankowym. Następnie wkłada się ją pod poszewkę poduszki. Podobny efekt dadzą suszone zioła.

Dieta również odgrywa istotną rolę. Radzi się, by zrezygnować z ciężkostrawnych posiłków, a wieczorem zjeść na przykład porcję makaronu lub kilka migdałów. Podjadanie słodkich przysmaków w nocy nie tylko jest niekorzystne dla sylwetki, ale i snu. Kawę i mocną herbatę najlepiej pić przed 16:00. W późniejszych godzinach niektórzy sięgają po kubek ciepłego mleka. Jego zamiennikiem może być sok wiśniowy.

Przy problemach ze snem aktywność fizyczna jest niemalże obowiązkowa. Ułatwia ona zasypianie i pozwoli rozładować emocje. Zaleca się trening umiarkowany lub jogę. Sprawdzają się też techniki oddechowe i medytacja. Podobno nawet dziesięć minut spaceru wystarczy, by polepszyć samopoczucie.

Trudność z zasypianiem może przytrafić się każdemu i czasami zamiast leżeć przez godzinę w łóżku lepiej poczytać książkę lub posłuchać spokojnej muzyki. (Fot. Getty Images)

W czasach rozwoju technologii życie towarzyskie przenosi się do tak zwanych mediów społecznościowych, które umożliwiają kontakt z bliskim i przyjaciółmi. Jednak niebieskie światło z ekranu telefonu lub tabletu negatywnie wpływa na jakość snu. Dlatego zachęca się do odłożenia wszelkich urządzeń na godzinę przed położeniem się do łóżka. Dotyczy to także telewizora i komputera.

Kogo dotyka?

Coraz więcej ludzi ma problemy ze spaniem. Ich sen jest zbyt krótki lub o gorszej jakości. Osoby zmagające się z bezsennością nie mogą usnąć, budzą się w nocy i przedwcześnie. Następstwem tego jest wyczerpanie, drażliwość, osłabienie i inne. Trwa ona kilka dni lub dłużej.

Szczególnie narażone są osoby starsze i kobiety. Poza tym nie omija mieszkańców miast, pracowników zmianowych i tych, którzy udają się w daleką podróż lub zmienili strefę czasową. Nierzadko insomnia spowodowana jest stresem, ale i może być objawem jakieś choroby.

Insomnia pojawia się wtedy, gdy coś się wydarzy - tempo życia wzrasta, panuje upał lub hałas. Niekiedy jej przyczyną jest przepracowanie. (Fot. Getty Images)

A jak śpią Polacy? Większość przesypia od siedmiu do ośmiu godzin, a niektórzy pozwalają sobie na nieco dłuższy sen. Mimo to 2/3 Polaków ma kłopot ze spaniem i część z nich przyznaje, że dokucza im znużenie w ciągu dnia. Przeważnie to kadra kierownicza i przedsiębiorcy śpią przez około pięć lub sześć godzin. Dane z badania pokazują, że główną przyczyną tego są problemy ze zdrowiem, stres i zła jakość snu.
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.86 / 27

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2024
GBP 4.9950 złEUR 4.2575 złUSD 3.9243 złCHF 4.2994 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama