Menu

Beton i Barbican: Dwa oblicza Plymouth

Beton i Barbican: Dwa oblicza Plymouth
To rozległe miasto, pełne zielonych przestrzeni a także nieźle zabezpieczone. Oprócz monumentalnej cytadeli (XV wiek) przy Barbican, na wzgórzach miejskich znajdziemy też forty z XIX wieku. (Fot. Thinkstock)
W szarobure, deszczowe dni centrum Plymouth dokładnie wtapia się w krajobraz. Betonowe bunkry centrum handlowego przy głównej ulicy miasta Armada Way, są pozbawione najmniejszej ozdoby i koloru zgodnie z minimalistycznymi trendami architektury końcówki lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy to powstało górujące nad ulicą Civic Centre, budynek wpisany na listę zabytków w roku 2010.
Reklama

Ocalono w ten sposób dla potomnych ponury krajobraz z okresu, gdy prefabrykowane elementy były głównym elementem konstrukcji, a Plymouth wszedł w fazę szybkiej i wielkiej odbudowy.

Plymouth prefabrykowane

W czasie II wojny światowej Plymouth zostało w dużej części zbombardowane. Był to port o znaczeniu strategicznym i miejsce gdzie produkowano amunicję. To stąd wypływały statki z amerykańskimi żołnierzami na fronty Europy i inwazję D- Day. Po wojnie odbudowa szła raczej wolnym tempem aż do okresu gdy wynaleziono betonowe prefabrykaty. W latach 1951 do 1957 w dzielnicach gdzie panowały najgorsze warunki budowano po 1000 domów rocznie! Wszystkie one  sprowadzały się do trzech typów tego samego.

Plymouth znajduje się na wybrzeżu hrabstwa Devon, 310 km od Londynu. (Fot. Thinkstock)

Do roku 1964 powstało dwadzieścia tysięcy nowych domów, co było chlubą miasta i przykładem dla innych. Dzięki temu centrum Plymouth nabrało charakteru bardziej zbliżonego do tego, co nazwalibyśmy krajobrazem „post- komunistycznym”. Betonowym, kanciastym, szarym i niezbyt przyjaznym mieszkańcom. Na szczęście w ramach odskoczni od bunkrowatej Armada Way, Plymouth ocaliło urokliwy Barbican oraz Tinside.

Te historyczne części miasta to miejsca, gdzie z przyjemnością można pospacerować i odkryć przeszłość tego prastarego portu. Plymouth znajduje się na wybrzeżu hrabstwa Devon, 310 km od Londynu. Położone jest pomiędzy ujściami rzek Tamar i Plym. Już w czasach okupacji rzymskiej był to ważny punkt handlowy. Stąd w roku 1620 wyruszył statek Mayflower z tak zwanymi „ojcami pielgrzymami”, jednymi z pierwszych osadników angielskich w Ameryce Północnej. To oni zbudowali Plymouth Colony, miejsce skąd osadnicy z Europy zaczęli tworzyć nowe kolonie. Schody, którymi opuszczali ląd, do dziś możemy oglądać na nabrzeżu przy Barbican. Zachowano w tej dzielnicy najwięcej brukowanych uliczek w całej Wielkiej Brytanii. I tam znajduje się ponad sto zabytkowych budynków, w tym destylarnia ginu, gdzie zajrzeć naprawdę warto.

W budynku z XV wieku, który niegdyś był częścią kompleksu klasztoru dominikanów możemy nie tylko prześledzić proces produkcji, ale i skosztować jego ostatecznego rezultatu. „Plymouth gin” produkuje się tutaj od 200 lat. W dawnym refektarzu urządzono bar gdzie serwuje się liczne i pyszne koktajle z tym trunkiem. Koniecznie spróbujmy „sloe gin” o lekko różowym zabarwieniu. Jest on robiony z dodatkiem owoców tarniny, zbieranych po pierwszych chłodnych, jesiennych nocach. W okolicach Barbican jest też National Marine Aquarium, gdzie możemy obejrzeć 400 gatunków morskich stworzeń. Jest tam najgłębszy w Wielkiej Brytanii zbiornik, w którym podziwiać możemy różnorodność podwodnego życia.

To rozległe miasto, pełne zielonych przestrzeni a także… nieźle zabezpieczone. Oprócz monumentalnej cytadeli (XV wiek) przy Barbican, na wzgórzach miejskich znajdziemy też forty z XIX wieku. Jednym z nich jest Crownhill Fort, nazywany też Lord Palmerston Folly. „Folly” oznacza kosztowny i bezużyteczny budynek. Fort wzniesiono w 1860 ogromnym kosztem, miał chronić miasto przed inwazją francuską. Cóż, kiedy armaty były skierowane w stronę lądu, a inwazja od morza nigdy nie nadeszła. Jest to jednak bardzo ciekawe miejsce na jesienny spacer. Wtapia się w zieleń i co chwila odkrywamy jakieś przedziwne zakamarki z chowającymi się w nich głowicami ciężkich dział.

Plymouth malowane

Jednym z najciekawszych miejsc spacerowych miasta jest Plymouth Hoe i Tinside. Skaliste wybrzeże z rozległymi widokami i miejscami kąpielowymi. Tinside Lido to szczególnie atrakcyjne miejsce. Zbudowany w stylu art deco basen z tarasem słonecznym przyciąga wzrok błękitem wody. Trudno sobie to dziś wyobrazić, ale i Plymouth był niegdyś miastem gdzie przyjeżdżano na nadmorskie kąpiele.

Jeszcze w czasach międzywojennych w Tinside istniał wielki, morski basen z pompą wodną i eleganckim nabrzeżem. Pozostałości po tym to jasne budynki z tarasami. Prócz kąpieli szukano tam także rozrywki. Marynarze ze statków schodzili na ląd i kierowali swe kroki na Union Street, gdzie w l930 roku funkcjonowało 30 pubów! Palace Theatre był tak popularny, że sam Charlie Chaplin przyjechał tam na występy.

W czasie II wojny światowej Plymouth zostało w dużej części zbombardowane. Był to port o znaczeniu strategicznym i miejsce gdzie produkowano amunicję. (Fot. Thinkstock)

Po wojnie inspirację w Plymouth znalazło dwoje niezwykłych twórców. Jednym z nich był kontrowersyjny malarz polsko-żydowskiego pochodzenia Robert Lenkiewicz (1941- 2002). Wyrzucony ze studia w Londynie znalazł tu miejsce gdzie do końca życia kontynuował swój gigantyczny projekt dotyczący bezdomności, śmierci, opuszczenia i bycia na marginesie społecznym. Do swojego domu wpuszczał wszystkich bez wyjątku. Malował portrety osób, dla których malarstwo nigdy nie znajdowało miejsca. Alkoholicy, bezdomni, biedni i chorzy psychicznie nagle stawali się podmiotem sztuki. Lenkiewicz znalazł im miejsce w porzuconych magazynach portowych gdzie szukał swoich modeli i dzielił z nimi swoje życie. Gdy zmarł, miał w kieszeni 12 funtów gotówką i dwa miliony długów. Niedoceniany za życia wkrótce stał się „odkryciem”, za którego prace płaci się obecnie setki tysięcy. Jego prace można obejrzeć w Plymouth Gallery of Art.

Zupełnie innego rodzaju malarstwo uprawiała niezwykle popularna Beryl Cook. Jej obrazy są pełne radości i celebrowania życia, postacie dorodne i wypełniające przestrzeń. Ich reprodukcje można znaleźć na kartkach urodzinowych: tęgie panie w obcisłych sukienkach,  dziewczyny tańczące na wieczorach panieńskich, panowie spoglądający z błyskiem w oku na te ekscesy. Wszystko kolorowe, pełne codziennego świętowania, w pubie, u znajomych. Elegancja pretensjonalna, ale uczciwa i pełna radości.

Beryl Cook nigdy nie studiowała malarstwa. Wraz z mężem prowadziła hotelik w Plymouth. Tam „odkryła” ją jedna z lokatorek. Krytycy uznali jej obrazy za „wulgarne i niemające nic wspólnego ze sztuką”, mimo tego każdy mogła sprzedać za ponad 20 tysięcy funtów. To malarka jakby zawstydzona swoim powodzeniem, jednak w Plymouth jest uwielbiana. Niedawno w galerii miejskiej zakończono niezwykle popularną wystawę jej prac „Our Beryl” czyli „Nasza Beryl”.

Dwoje tak różnych twórców znalazło inspirację w mieście, które znajduje się na obrzeżach kraju, prowincji o niewielkich pretensjach do urody i popularności. Jest tu jednak energia i duma z codziennej „zwyczajności”. Może to przyciąga młodych twórców, studentów sztuki na uniwersytecie w Plymouth. To od nich, a także od mieszkańców miasto nabiera energii i pomimo betonowego centrum jest miejscem, gdzie przyjemnie jest spędzić trochę czasu, szczególnie w Barbican i wśród pejzaży zatoki Sutton.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 1

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.06.2018
GBP 4.921 złEUR 4.315 złUSD 3.698 złCHF 3.737 zł

Sport


Reklama

Drogi Czytelniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych. Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki nim możemy finansować rozwój naszych usług. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne.

Zezwolenie na reklamę

Dzięki personalizacji pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić. Reklamy są dopasowane do Twoich potrzeb - dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój. Dopasowanie pozwala nam wyświetlać ich mniej. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych. Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

Chcielibyśmy poinformować naszych użytkowników jakie ich dane oraz w jaki sposób są przetwarzane oraz na jakich zasadach będą przetwarzane po 25 maja 2018 r. W dalszej części można znaleźć więcej informacji na ten temat.

RODO 2018. Co to jest?

Dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE tzw. RODO (GDPR). Celem rozporządzenia jest doprowadzenie do pełnej harmonizacji prawa w ramach UE i swobodnego przepływu danych osobowych. W założeniu ma pozwolić mieszkańcom Unii Europejskiej na lepszą kontrolę ich danych osobowych oraz stanowić modernizację i ujednolicenie przepisów umożliwiających firmom ograniczanie biurokracji i korzystanie ze zwiększonego zaufania klientów.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie firma JD Blayer LTD - wydawca londynek.net z siedzibą w Londynie oraz nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jakie dane są przetwarzane i w jakim celu?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Londynek.net, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Dane są przetwarzane między innymi, aby:

  • - zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • - pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania - oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych zaufanych partnerów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk "Tak, zgadzam się", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania ze strony interneowej Londynek.net oraz przez naszych partnerów w tzw. plikach cookies, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych). Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać.