Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

7 kroków do awansu

7 kroków do awansu
Drogę do awansu należy rozpocząć od jasnego określenia naszych celów. (Fot. Thinkstock)
Awans w pracy jest zdecydowanie powodem do świętowania - konkurencja zacięta, a drabina na szczyt stroma. Sprawy nie utrudnia fakt, że w firmach często panują niepisane zasady promocji, których próżno szukać w dokumentach.
Reklama
Reklama

Zdaniem Clary Whitaker, specjalistki kariery, istnieją dwa główne czynniki utrudniające awans. Po pierwsze “bycie nie po linii firmy/menadżerów”, a po drugie “brak wiary we własne możliwości”.

Jeśli czujesz, że możesz podjąć dodatkową odpowiedzialność, istnieje kilka zasad ułatwiających upragnione wdrapanie się o jeden szczebelek wyżej.

1. Wiedz dokładnie czego chcesz

“Pracę z klientami zawsze zaczynam od serii testów i kwestionariuszy, by jasno określić, czego oczekują od swojej kariery i życia, dlaczego tego chcą i jak zamierzają tam dotrzeć. Dzięki temu nabirają jasności co do tego, czym jest sukces dla nich, a nie dla innych” - tłumaczy Whitaker.

Kieran O’Connell, prezes w DIT Hothouse, również zaleca zastanowienie się nad swoimi celami. “Musisz mieć ustaloną całą kampanię rozwoju kariery” - podkreśla.

2. Ustal, czy potrzebujesz się douczyć

“Inwestowanie w edukację, naukę i rozwój jest jednym z największych czynników wpływających zarówno na możliwości zatrudnienia, jak i zdolność do czynienia postępów” - tłumaczy dr Ronan Carbery, starszy wykładowca zarządzania UCC oraz Irish Management Institute.

Powrót do szkoły może mieć naprawdę duży wpływ na zawodowe aspiracje. Kieran O’Connell zdobył ostatnio tytuł magistra binesu - po to, by dotrzymywać kroku zmieniającemu się rynkowi.

“Gdy każdy ma dyplom, to tak jakby nikt go nie miał. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na odróżnianie się jest doszkalanie” - przekonuje.

Co więcej, w ten sposób dajemy szefowi sygnał, że mamy inicjatywę i energię do działania.

3. Przygotuj się

Jeśli jesteśmy przekonani o swojej gotowości do podjęcia większej odpowiedzialności, bądźmy czujni i gotowi na swoją szansę – tak jakby rozmowa kwalifikacyjna miała się odbyć jutro.

“Na początku oceń swój aktualny zasób umiejętności, sprawdź, czego się wymaga na nowym stanowisku, a potem przygotuj się, przygotuj się, przygotuj się do nowej funkcji” - radzi Clara Whitaker.

Podczas rozmowy warto przedstawić listę naszych zasług dla firmy. (Fot. Thinkstock)

4. Znajdź mentora

Inną taktyką jest poproszenie o pomoc w firmie. Dr Carbery radzi poszukanie mentora lub sponsora. Wsparcie silnego pracownika może zadaniem specjalisty wszystko zmienić.

“Sponsor działa jak adwokat pracownika w sprawach rozwoju kariery, awansów, a także ma władzę do wprowadzania zmian” - przekonuje specjalista.

5. Pomóż swojemu menadżerowi osiągnąć sukces

“Jeśli chcesz iść naprzód, musisz zacząć myśleć i działać tak jakbyś już tam był. To oznacza zdawanie sobie sprawy z zakresu obowiązków, odpowiedzialności, umiejętności i wizji niezbędnych na nowym stanowisku i odpowiednie przygotowanie się” - przekonuje ekspertka.

Innymi słowy: zacznij pracować tak, jak byłbyś już na upragnionym stanowisku. Podejmowanie dodatkowych obowiązków i praca ile sił mogą zostać zauważone przez przełożonego.

“Jeszcze większe prawdopodobieństwo docenienia wysiłków jest wtedy, gdy próbujemy pomagać swojemu szefowi w osiąganiu sukcesów” - dodaje Whitaker.

Dr Carbery radzi dodatkowo przygotowanie “zwięzłego dokumentu, w którym jasno wyliczone są nasze osiągnięcia oraz wpływ jaki wywarliśmy na firmę”. Warto, aby punkty listy zgadzały się z celami przedsiębiorstwa.

6. Wiedz, dokąd zmierza firma

“Pomocne w zdobyciu awansu może być zastanowienie się nad tym, o jakim stanowisku marzymy, a następnie zbudowanie przekonującej argumentacji, w jaki sposób współgra ono z celami twojego szefa i organizacji” - radzi dr Carbery.

Wiele przedsiębiorstw posiada długoterminową strategię lub wizję dla firmy i załogi. Warto jest z takim dokumentem się zapoznać, ponieważ często jest on biblią zarządu. Dzięki tej wiedzy można nie tylko wywrzeć pozytywne wrażenie na szefach podczas interview, ale także zbudować spójną strategię dla swojej nowej funkcji.

Także Whitaker podkreśla, jak ważne jest “odrobienie pracy domowej”.

“Dowiedz się, jakie są długo- i krótkoterminowe cele firmy i zastanów się, jak możesz się przyczynić do ich realizacji. Zorientuj się także, ile zarabiają osoby z twoim doświadczeniem i kwalifikacjami.

7. Opracuj plan B (bądź gotów na zmianę zajęcia)

Choć myśl o odmowie może powodować ucisk w żołądku, przygotuj się na taki obrót spraw.

“Zawsze miej w zanadrzu plan B. Firmy nie zawsze mogą lub chcą w danym czasie awansować pracowników. To się zdarza. Jaki zatem będzie twój następny krok jeśli usłyszysz na swoją prośbę nie?” - pyta specjalistka.

Najważniejsze jest zdaniem ekspertów niebranie odmowy do siebie – to naprawdę jest tylko biznes. Można się pocieszyć, że szef dowiedział się o twoich ambicjach i gotowości do nauki. To może być także dobry moment do rozejrzenia się po rynku.

“Z badań wynika, że jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie podwyżki jest zmiana pracodawcy między 3 a 5 rokiem od rozpoczęcia zatrudnienia. Mniej niż 3 lata może być za krótkim okresem do zdobycia najlepiej sprzedających się umiejętności, a po 5 latach ludzie przywiązują się do firmy” - tłumaczy naukowiec.

Zatem jeśli nadszedł twój czas, a nie udało ci się uzyskać tego awansu, może nadszedł czas do zdobywania nowych umiejętności gdzieś indziej...

Na podstawie Journal.ie: Looking for a promotion? Here are the 7 simple steps to getting there

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.33 / 3

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.05.2024
GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama