3. Festiwal Jazzu Wschodnioeuropejskiego

“Wschód spotyka Zachód”- Przedfestiwalowa prezentacja polskich i międzynarodowych zespołów.
Sobota 02.10 g.20.30 £5
Zespół Krzysztofa Webba – Polska/Wielka Brytania
Młody polski basista Krzysztof ma już spore sukcesy na londyńskiej scenie jazzowej. Jego współpraca z saksofonistą Robem Hugh zaowocowała znakomitą płytą, która prezentowana była po raz pierwszy w prestiżowej Pizza Expres kilka miesięcy temu, zyskując pochlebne opinie publiczności i krytyków.
Niedziela 03.10 g.19.00 £5
Zespół Tomasza Żyrmonta – Polska/UK/Włochy Tomasz
absolwent Wydziału Jazzowego w Katowicach przyjechał na studia podyplomowe do londyńskiej Guildhall School of Music, gdzie wspólnie z kolegami założył międzynarodową grupę funkową „Groove Razors”. Zespół przygotował na festiwal swa pierwszą płytę, której oficjalna premiera odbędzie się właśnie w Jazz Cafe.
Sobota 09.10 g.20.30 £8
Indialucia – Polska/Indie
Indialucia to jeden z najbardziej oryginalnych i interesujących zespołów, jakie się pojawiły na międzynarodowej arenie muzycznej w ostatnich latach. Polscy i hinduscy muzycy w niezwykle atrakcyjny sposób łączą pozornie odległe style muzyczne: hiszpańskie Flamencko i tradycyjną muzykę hinduską tworząc spektakularny spektakl dźwięków i rytmów, który nie ma odpowiednika w dzisiejszym świecie muzycznym. Liderem zespołu jest wirtuoz gitary Michał Czachowski, a stronę hinduską reprezentuje jeden z najwybitniejszych mistrzów hinduskiego sitaru – Avi Schoelikar.
Niedziela 10.10 g. 19.00 £8
Indialucia
PROGRAM FESTIWALU:
Koncert inauguracyjny festiwalu: Vladimir Cetkar - Piątek 15.10 g.20.30 £10
Macedończyk Vladimir to wszechstronny muzyk: doskonały gitarzysta, wokalista, aranżer, kompozytor i producent muzyczny. Występował aktywnie na wszystkich ważniejszych scenach europejskich i amerykańskich dzieląc deski sceniczne z takimi artystami jak Maceo Parker, Matt Bianco, Jestofunk i innymi. Jego album "We Will Never End," został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę muzyczną na całym świecie. Krytycy podkreślają nadzwyczajną pasję muzyczną Vladimira, porównując jego styl gry na gitarze do George Bensona, sposób aranżacji swych utworów do Quincy Jonesa i Mauro Malavasiego, a styl śpiewania do brzmienia Earth Wind & Fire i Jamiroquaia.
Sobota 16.10 g. 20.30 £10
Marko Djordevic & grupa Sveti – Serbia Serbski
Perkusista Marko Djordjevic to jeden z najbardziej zaskakujących i nowatorskich muzyków jazzowych na świecie. Komponując muzykę dla swojej grupy SVETI, artysta często czerpie inspiracje od takich artystów jak Coltrane, Weather Report, Frank Zappa czy grupa Police, nie zapominając jednocześnie o swoich bałkańskich korzeniach. Zarówno krytycy muzyczni jak i koledzy muzyczni Marko podkreślają jego mistrzowskie opanowanie instrumentu oraz wspaniałą, kreatywna wyobraźnię muzyczną.
Piątek 22.10 g.20.30 £7
NiMo4 Group – Łotwa
Grupa NiMo powstała w 2008 roku w Rydze z inicjatywy kanadyjskiego saksofonisty Nicka Gothama i łotewskiego DJa Monsta. Obaj artyści występują jako duet i kwartet jazzowy, często z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Nic Gotham jest znanym saksofonistą i kompozytorem w Kanadzie a jego dorobek obejmuje tak słynne projekty jak Gotham City, 40 Palcy, Abi Gali i inne. DJ Monsta (znany również jako Monster lub Uldis Cirulis) zaczął komponować muzykę mając 7 lat i ma w swym portfolio zarówno muzykę klubową jak i żywy jazz.
Sobota 23.10 g.20.00 £5
Zespół bluesowy Queen Bee – Polska/Wielka Brytania
Znakomita polsko-brytyjska grupa bluesowa prowadzona przez gitarzystę Jacka Zaitza zagra własne kompozycje jak znane i lubiane standarty bluesowe.
Niedziela 24.10 g.19.00 £6
Adam Bałdych i jego zespół - Polska
Adam to jeden z najbardziej interesujących polskich skrzypków jazzowych młodego pokolenia. Opanował ten trudny instrument do perfekcji a jego ulubiony gatunek muzyczny to funk pozwalający na pokaz pełnej skali jego technicznych umiejętności. Adam i jego zespół zaprezentują program nowoczesnego jazzu inspirowany przez muzykę klasyczną i słowiański folk.
Piątek 29.10 g.20.30 £8
Nada Knezevic i Willie Garnett Big Band - Serbia/UK
Jedna z najbardziej popularnych wokalistek jazzowych w dawnej Jugosławii, znana nie tylko ze swej kariery piosenkarskiej ale również bogatej kariery aktorskiej. Z towarzyszeniem 20 osobowej orkiestry Willie Garnetta, Nada zaśpiewa program znanych i lubianych standardów jazzowych.
Sobota 30.10 g.19.30 £10, £12, £15
"Inspiracje Szopenowskie w muzyce jazzowej” - zespół Janusz Kohuta oraz Leszek Możdżer – fortepian - Polska
Główny koncert festiwalowy nawiązujący do 200 rocznicy urodzin naszego wielkiego kompozytora. W pierwszej części zespół Janusza Kohuta zaprezentuje impresje szopenowskie oraz fragment swej najnowszej płyty „Krajobrazy”, natomiast w drugiej części koncertu słynny polski pianista jazzowy Leszek Możdżer wykona swój recital “Szopen” będący autorską impresją na temat muzyki wielkiego mistrza fortepianu.
Leszek Możdżer to legenda muzyczna w Polsce. Zwycięzca Grand Prix Konkursu Jazzowej Improwizacji w Katowicach, 10-krotny zwycięzca Jazz Forum w kategorii fortepianu, dwukrotnie obdarzony tytułem Muzyka Roku, zwycięzca prestiżowej nagrody Fryderyk’98. Współpracował z takimi muzykami jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Dave Liebman, Lester Bowie, Archie Shepp, Joe Lovano, David Gilmour i Pat Metheny. Występował na wszystkich ważniejszych scenach światowych. Ma na swoim koncie ponad 90 płyt, zarówno autorskich jak i nagranych wspólnie z innymi muzykami. Leszek kreuje na swych koncertach unikalną, niemal mistyczną atmosferę bez względu na to czy gra na kameralnych czy na wielkich scenach. W sierpniu bieżącego roku był autorem monumentalnego koncertu w Gdańsku, z okazji 30 lecia „Solidarności”, gdzie na 3 gigantycznych scenach zaprezentował wspaniałe widowisko „Przestrzeń Wolności”.
Niedziela 31.10 g.19.00 £8
“Zaduszki Jazzowe”- grupa Janusza Kohuta - Polska
Zaduszki to jeden z najważniejszych dni w polskim kalendarzu jazzowym. Najstarsza tego typu impreza na świecie gromadzi na koncertach w większych miastach polskich, muzyków jazzowych, którzy muzycznie wspominają tych artystów, którzy odeszli na zawsze. W Polsce najsłynniejsze są Zaduszki Krakowskie połączone z mszą za zmarłych muzyków, której tradycja została wprowadzona do kalendarza zaduszkowego przez Jana Budziaszka – perkusistę zespołu Skaldów, który wystąpi w grupie Janusza Kohuta w naszej Jazz Cafe. Obok niego wystąpią: Janusz Kohut – fortepian, Tomasz Nowak – trąbka, Yaron Stavi – kontrabas.
Piątek 5.11 g.20.30 £8
Bracia Tavitijan – Macedonia
Bracia Tavitjan nazywani są często najlepszymi ambasadorami kulturalnymi Macedonii. Mają na swoim koncie ponad 400 występów w Europie, USA i na Bałkanach. W ich repertuarze jest klasyczny jazz, fusion, ethno-jazz oraz muzyka elektroniczna, a wszystkie te dyscypliny wykonują w perfekcyjny sposób jako, że każdy z nich jest wirtuozem kilku instrumentów.Są obecni na wszystkich ważniejszych światowych festiwalach i dotychczas współpracowali i występowali z takimi muzykami jak Joe Zawinul, Chick Corea, Mc Coy Tyner, Blues Brothers, Rhani Krija (Sting), Branford Marsalis i wielu innych. Obok wielu międzynarodowych nagród mają na swym koncie prestiżową nagrodę SonyJazz UK, którą otrzymali dzięki 300 000 głosów swej wiernej publiczności. Zarówno krytyka jak i publiczność zgodnie przyznaje że są w chwili obecnej najlepszym zespołem jazzowym Macedonii.
Sobota 6.11 g. 20.30 £6
Agencja Bolygo Music prezentuje 2 zespoły:
Grupę rosyjskiego pianisty Wladimira Millera i węgierski zespół MNM Trio.
Muzyka zespołu Wladimira Millera, który powstał w 2008 to interesująca fuzja współczesnej muzyki europejskiej i folkloru rosyjskiego. Pierwsza płyta zespołu „ Diagilev’s Dance” nagrana w 2009, została bardzo pochlebnie przyjęta przez krytykę, co zachęciło Wladimira to dalszego pogłębiania studiów nad tradycyjną muzyką rosyjską. W chwili obecnej Wladimir współpracuje ze znanym producentem muzycznym Mikołajem Dmitrievem i rezultatem tej współpracy było stworzenie Moskiewskiej Orkiestry Kompozytorów, której Wladimir Miller jest kierownikiem i dyrygentem.
MNM Trio to również stosunkowo młody zespół (powstał w 2008), którego węgierscy członkowie rozrzuceni są po całym świecie. Chęć wspólnego muzykowania jest tak wielka, że muzycy spotykają się regularnie na wspólne koncerty i sesje nagraniowe tworząc własne kompozycje jak i interpretując w nowatorski sposób znane standardy jazzowe. Wpływy kulturowe z krajów ich zamieszkania, niesłychana pasja i umiejętność kreatywnej improwizacji powodują, że muzyka zespołu brzmi świeżo i oryginalnie.
Niedziela 7.11 g.19.00 £6
Finałowy koncert festiwalu: Zespół Aureliusza Sciuki Litwa.
Po koncercie zespołu - jam session w wykonaniu młodych muzyków brytyjskich i wschodnio-europejskich
Urodzony na Litwie, Aureliusz Sciuka rozpoczął naukę gry na fortepianie w ieku lat 5. Po ukończeniu Litewskiej Akademii Muzycznej rozpoczął pracę jako profesjonalny kompozytor i muzyk na Litwie oraz w krajach europejskich i Środkowego Wschodu. Obecnie mieszka i pracuje w Londynie gdzie założył swój własny zespół wraz z litewskimi kolegami mieszkającymi obecnie w Londynie. Zespół występował na tegorocznym Festiwalu w Bristonas na Litwie, gdzie był entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytykę. Muzyka zespołu to własne oryginalne kompozycje jak również znane standardy, grane w funkowy i bluesowy sposób, co nadaje ich brzmieniu bardzo nowoczesny i rytmiczny charakter.
Jest to ostatni dzień naszego festiwalu w związku z tym zaprosiliśmy młodych brytyjskich i europejskich muzyków do wspólnego jam session aby pokazać różnice jak i podobieństwa w graniu jazzu przez muzyków z różnych części Europy.
Dokładne informacje na temat poszczególnych wydarzeń festiwalu będzie można znaleźć w Kalendarium.