Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wystawa i spotkanie: Szlaki nadziei. Odyseja wolności

Wystawy
Wystawa i spotkanie: Szlaki nadziei. Odyseja wolności
"Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności. Losy Polaków w czasie II wojny światowej" to międzynarodowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej, który ma na celu upamiętnić wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa.

"Trails of Hope: Odyssey of Freedom" is an international educational project by the Institute of National Remembrance. It seeks to commemorate the military efforts of the Polish Armed Forces during World War II and the fate of the civilian population evacuated from the USSR alongside General Anders' army.

 

Biblioteka Polska POSK w Londynie wraz z IPN zapraszają na wystawę i wykład towarzyszący temu wydarzeniu.


Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Chcemy przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino.


Projekt planowany jest na lata 2022–2025, obejmie swym zasięgiem ponad 50 państw na całym świecie i jest przykładem polityki historycznej skierowanej do trudnego, wymagającego odbiorcy. Odbiorcy, który nie wie nic, albo niewiele o historii Polski. Często też posiada jej bardzo przekłamany, zdeformowany przez różne środki przekazu, obraz.


Przez tytułowe "szlaki nadziei" należy rozumieć zbiorowe peregrynacje obywateli polskich w latach II wojny światowej – o charakterze zarówno wojskowym, jak i cywilnym – którym przyświecała myśl o przywróceniu wolności Polsce i światu zniewolonym przez III Rzeszę i jej sojuszników, związane z działalnością legalnych władz Rzeczypospolitej.


Pretekstem do opowiedzenia o polskiej historii w tak wielu krajach świata będzie wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej, opowiadającej odyseję Polaków podczas II wojny światowej oraz części lokalnej.

Syntetyczna forma wystawy i zdjęcia koloryzowane w konsultacji z historykami mają zachęcić do zapoznania się z nasza historią.

W każdym państwie, czy nawet konkretnej miejscowości powstanie inna wystawa lokalna dedykowana miejscowej społeczności i przedstawiająca polskich lokalnych bohaterów. Do dziś ludność Belgii czy Holandii pamięta żołnierzy 1 Dywizji Pancernej.

W trakcie walk o Ypres gen. Stanisław Maczek wydał rozkaz zakazujący prowadzenia ognia artyleryjskiego w czasie walk o miasta, dzięki któremu cywilna ludność Belgii i Holandii nie traciła życia i dobytku. Takich lokalnych historii jest dużo więcej.


Organizatorem wystawy w Londynie jest IPN oraz Biblioteka Polska POSK, która zaprasza 9 lutego o godz. 18:00 do Sali Orłów.


Tego samego dnia częścią wydarzenia będzie też spotkanie z prezesem IPN, dr Karolem Nawrockim, który opowie o polskiej historii bez granic. Spotkanie odbędzie się o godz. 18:30 w Sali Malinowej POSK.


Wystawę będzie można zwiedzać do 31 marca 2024.


Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Adres:
POSK - Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny
238-246 King Street
Londyn, W6 0RF
Data i czas:
Cena:
wstęp wolny
Otwórz w Google Maps
Reklama
Ostatnio dodane
Reklama