Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Brexit może uzdrowić system imigracyjny w UK"

"Brexit może uzdrowić system imigracyjny w UK"
Czy Wielka Brytania zamknie granice? (Fot. Getty Images)
Wyjście Wielkiej Brytanii jest szansą na uzdrowienie systemu kontroli imigracji - twierdzi ośrodek analityczny British Future. Rząd chce zredukować liczbę przyjezdnych i ma ambitny plan: tylko 100 tys. nowych imigrantów do 2020 roku.
Reklama
Reklama

303 tysiące osób w zeszłym roku przyjechało do pracy w Zjednoczonym Królestwie. Opublikowane szacunki mogą okazać się politycznym problemem dla premier Teresy May, która jeszcze w gabinecie Davida Camerona obiecywała obniżenie poziomu migracji netto (różnicy między liczbą osób, które wjechały do kraju i tymi, które z niego wyjechały) do "dziesiątek tysięcy".

Migracja netto może spaść do 100 tysięcy osób rocznie, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską i będzie mogła kontrolować liczbę osiedlających się osób - twierdzą eksperci.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła, że w trakcie negocjacji z Unią Europejską w sprawie wyjścia ze Wspólnoty brytyjski rząd zapewni sobie sprawowanie kontroli nad ruchem osobowym z państw unijnych.

W 2015 - jak podał ONS - migracja netto do Wielkiej Brytanii wyniosła 333 tys. osób. W tym roku jest to 327 tys. osób. To jednak wciąż daleko do planu ministrów.

Jeśli zaś chodzi o obywateli krajów Unii Europejskich, to migracja netto wyniosła 180 tys. - o 4 tys. mniej niż 12 miesięcy temu. Migracja netto osób spoza UE wyniosła natomiast 190 tys., czyli 10 tys. mniej niż rok temu.

Prawie połowa Brytyjczyków nie wierzy w to, że gabinetowi Theresy May uda się zrealizować plan zredukowania imigracji.

Niepewna sytuacja Europejczyków w UK stała się powodem wzrostu o 14% liczby osób ubiegających się o brytyjskie obywatelstwo.

Według stanu z końca 2015 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało rekordowo wielu Polaków - 916 tys., czyli o 63 tys. więcej niż rok wcześniej - poinformował wczoraj brytyjski urząd statystyczny (ONS). Polacy stanowią na Wyspach Brytyjskich zdecydowanie największą grupę narodową bez brytyjskiego paszportu.

Dane opublikowane przez ministerstwo pracy i emerytur pokazały, że od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku aż 105 tys. Polaków uzyskało numer ubezpieczenia społecznego (NIN), uprawniający do podjęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii. Wiele osób pracuje jednak tylko sezonowo, nie emigrując na stałe.

Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej w czerwcowym referendum. Za opuszczeniem Wspólnoty zagłosowało 52 procent obywateli Zjednoczonego Królestwa.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama