Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oxford Street tylko dla pieszych. Już za 4 lata

Oxford Street tylko dla pieszych. Już za 4 lata
Oxford Street w Londynie będzie dostępna tylko dla pieszych. (Fot. Getty Images)
Centrum Londynu będzie bardziej przyjazne pieszym. Najpopularniejsza handlowa ulica w stolicy Wielkiej Brytanii - Oxford Street - będzie całkowicie zamknięta dla pojazdów i to do 2020 roku.
Reklama
Reklama

Po raz pierwszy biuro burmistrza Londynu podało dokładny odcinek Oxford Street, po którym poruszać się będą mogli tylko piesi. Auta nie będą mogły wjechać na Oxford Street od stacji metra Tottenham Court aż do domu handlowego Selfridges w pobliżu stacji metra Marble Arch oraz przy wejściach do stacji Bond Street.

Obecnie na tę handlową ulicę Londynu auta nie mogą wjeżdżać od 7:00 rano do 19:00 wieczorem, z wyłączeniem niedziel. Nie ma ograniczeń dla autobusów i taksówek.

Dzięki ograniczeniu ruchu samochodowemu może poprawić się jakość powietrza. Ruchliwa ulica handlowa w centrum Londynu - Oxford Street - jest bowiem najbardziej skażoną zanieczyszczeniami ulicą na naszej planecie. Poziom dwutlenku azotu NO2 dziesięciokrotnie przewyższa dopuszczalny prawem limit. Naukowcy z King's College ustalili, że poziom gazu generowanego przez pojazdy na olej napędowy, jest na Oxford Street wyższy niż w Pekinie.

Przy Oxford Street znajdują się m.in. ekskluzywne i popularne domy towarowe oraz sklepy - w tym Selfridges i John Lewis. Kupić tam można praktycznie wszystko, a przeceny przyciągają każdego roku niezliczone tłumy. Wystarczy wspomnieć, że skrzyżowanie Oxford Street z Regent Street uchodzi za najruchliwsze w całej brytyjskiej metropolii.

Z najnowszych danych wynika, że w ostatnich latach w Londynie umiera ok. 4 tys. osób rocznie na skutek schorzeń dróg oddechowych spowodowanych skażeniem powietrza. Mieszkaniec stolicy Zjednoczonego Królestwa traci przeciętnie 9 miesięcy życia przez pyły zawieszone i nawet 16 miesięcy na skutek wdychania wysokiego poziomu dwutlenku azotu. Każdy tydzień mieszkania w stolicy kosztuje nas więc ponad 4 godziny życia.

Skażone powietrze może przyczyniać się do wielu różnych chorób, takich jak zawał mięśnia sercowego, choroby płuc czy udar mózgu. Naukowcy podkreślają, że rocznie około 9,4 tysięcy londyńczyków umiera przedwcześnie na skutek zanieczyszczonego powietrza.

W Londynie najgorzej sytuacja przedstawia się na Farringdon Street, biegnącej do Fleet Street (Holborn). Okolica ta bije na głowę nawet takie węzły komunikacyjne jak Old Street (Hackney), Marylebone Road czy Woolwich Flyover.

Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są silniki diesla, których spaliny są szybko i łatwo przyswajalne przez organizm. Największy wpływ na zanieczyszczenie mają autobusy, taksówki oraz furgonetki.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama