Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Największa na świecie pływająca farma wiatrowa powstanie u wybrzeży Szkocji

Największa na świecie pływająca farma wiatrowa powstanie u wybrzeży Szkocji
Pływająca farma wiatrowa ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na prąd dla 20 tys. gospodarstw domowych. (Fot. Getty Images)
Już niebawem szkocka energetyka może w całości polegać na odnawialnych źródłach energii. Deweloperzy uzyskali wczoraj zgodę na dzierżawę dna morskiego. Instalacja ma być gotowa do końca 2017 roku.
Reklama
Reklama

Hywind to projekt rozwijany od kilku lat przez norweski koncern paliwowy Statoil. Celem firmy jest stworzenie wiatraków, które nie wymagają przytwierdzenia do dna.

Dzięki pływającej konstrukcji, farma będzie mogła być wypuszczana na wody oceanów, gdzie napędzać ją będą najsilniejsze podmuchy wiatru. Statoil stworzy obiekt składający się z pięciu turbin wiatrowych mocy 6 MW zlokalizowany ok. 25 kilometrów od Peterhead, wschodniego wybrzeża Szkocji. Jego powierzchnia będzie liczyć 4 kilometry kwadratowe. 

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy rozwijać taki projekt w naszym kraju” - podkreślił Leif Delp, dyrektor Hywind Scotland. „Dzięki ciężkiej pracy naszych obywateli oraz wsparciu rządu, Szkocja znajduje się w czołówce krajów, w których najszybciej rozwija się morska elektrownia wiatrowa” - dodał.

Ponad 90 procent morskich farm wiatrowych zlokalizowanych jest w północnej części Europy, a Wielka Brytania ma największe udziały.

„To ekscytująca technologia, z olbrzymim potencjałem rozwoju. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że Szkocja bierze w tym udział” - oświadczyła Lindsay Roberts ze Scottish Renewables.

Pierwsza na świecie pływająca farma wiatrowa ma produkować energię wystarczającą do pokrycia zapotrzebowania na nią 20 tys. gospodarstw domowych. Szacuje się, że do 2030 roku szkocka energetyka może w całości polegać na odnawialnych źródłach energii bez konieczności utrzymywania elektrowni gazowych, węglowych czy atomowych.

Do istniejących 4,5 GW mocy wytwórczych w postaci lądowych farm wiatrowych dołączy dalszych 2,1 GW oraz około 1 GW w energetyce wodnej (istniejące moce wynoszą 1,5 GW), a także mniejsze ilości w energetyce morskiej, solarnej oraz w postaci elektrowni na biomasę.

Taki miks energetyczny pozwoli wytworzyć 30,9 TWh energii rocznie, z czego 92 proc. pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama