Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Policja ostrzega przed "chusteczkowym gangiem" w metrze i wszczyna śledztwo

Policja ostrzega przed "chusteczkowym gangiem" w metrze i wszczyna śledztwo
Wszystkie karteczki zawierają tę samą informację o braku pracy i dwójce dzieci na utrzymaniu. (Fot. The Guardian/screenshot)
Żebracy wyposażeni w chusteczki mają silne powiązania z grupami przestępczymi, a wręczając im pieniądze ludzie wyrządzają więcej szkody niż pożytku. Na niektórych stacjach londyńskiego metra przestrzega się już pasażerów o ich obecności - informuje dziennik 'The Times' w swoim wczorajszym wydaniu.
Reklama
Reklama

Żebracy najczęściej pochodzą z Europy Wschodniej, a ich wzmożona aktywność rozpoczęła się na początku stycznia bieżącego roku i szybko wpisała się w codzienność panującą podczas podróży metrem. Na stacje dowożeni są w grupach, zaraz po porannych godzinach szczytu (off-peak).

Wolą działać, kiedy w wagonach jest mniej pasażerów, aby znajdowało się wystarczająco dużo wolnych siedzeń, na których można położyć chusteczkę z karteczką, informującą o trudnej sytuacji materialnej i zawierającą prośbę o wsparcie finansowe. Ich praca kończy się, kiedy w metrze znów zaczyna się robić tłoczno - wówczas odbierani są przez kierowcę, który rozlicza ich z "utargu".

Dziennikarze z "The Times" zauważyli, że na niektórych stacjach podaje się już komunikaty, proszące pasażerów o niewspieranie procederu i zwracające uwagę, że jest to część zorganizowanej grupy przestępczej. Pojawia się też informacja, że każdy przekazany im pieniądz finansuje inne nielegalne aktywności przestępców.

"Eskalację procederu zauważyliśmy w styczniu i lutym. Nie mamy żadnych wątpliwości, że to zorganizowana grupa przestępcza. To ważne, aby pasażerowie zgłaszali każdą taką osobę, ponieważ dzięki temu poznamy pełną skalę zjawiska i sposób ich funkcjonowania. Wystarczy krótki wpis na naszym Twitterze lub dyskretnie wysłany SMS pod numer 61016. W ramach prewencji zaczęliśmy wygłaszać komunikaty na stacjach nawiązujące do żebraków z chusteczkami" - poinformował Jenny Gilmer z British Transport Police.

Funkcjonariusze przekonują, że zgłaszane osoby nie będą aresztowane, a jedynie przepytywane i informowane o swoich prawach i możliwościach zaczerpnięcia pomocy z innego miejsca.

Wśród niektórych pasażerów panuje przekonanie, że większość żebraków to osoby głuchonieme. Jeden z czytelników "Evening Standard" zwrócił uwagę, że wystarczy poprosić o zabranie chusteczki, a osoba żebrząca od razu zrozumie polecenie - tym samym mit o ich niepełnosprawności wydaje się być nieprawdziwy.,

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama