Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Migracja zarobkowa na Wyspach: Co 10. pracownik nie jest Brytyjczykiem

Migracja zarobkowa na Wyspach: Co 10. pracownik nie jest Brytyjczykiem
Brytyjska gospodarka opiera się na pracy imigrantów (Fot. Getty Images)
Najnowsze dane pokazują, że w ciągu ostatnich 5 lat w Wielkiej Brytanii zatrudniono ponad 750 tysięcy nowych pracowników z innych krajów Unii Europejskiej, głównie z Europy Wschodniej - donosi 'The Independent'.
Reklama
Reklama

Od 1997 roku liczba osób z Unii Europejskiej na Wyspach wzrosła z ok. miliona do ponad 3 milionów, czyniąc z innych Europejczyków istotną część populacji. Na wzrost wpłynął fakt przyjęcia nowych krajów członkowskich, w tym Polski, w 2004 roku.

Biorąc pod uwagę wyłącznie osoby aktywne zawodowo, ich liczba wzrosła w 2015 roku o 215 tys. w porównaniu do roku 2014 i po raz pierwszy przekroczyła 2 miliony.

"Migranci ekonomiczni w ostatnich latach wypełnili lukę na rynku i zażegnali problem ze znalezieniem pracowników w wielu branżach" - zauważa Gerwyn Davies z Chartered Institute of Personnel and Development.

Ekonomista John Philpott dodaje, że w obliczu możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, migrację postrzega się w negatywny sposób, co jest błędem, bo gdy gospodarka się rozwija, to właśnie migranci napędzają rynek pracy.

Istotną częścią rynku pracy na dobre stali się pracownicy z Rumunii i Bułgarii - tylko z tych dwóch krajów na Wyspach pracuje obecnie ok. 200 tys. osób. 

Dane z Krajowego Biura Statystycznego pokazały również, że skala bezrobocia w 2015 roku pozostała bez zmian i jest najniższa od 10 lat - 5,1%. Praktycznie bez zmian pozostała również średnia płaca. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama