Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wkrótce ruszy proces Anglików oskarżonych o kradzież w Muzeum Auschwitz

Wkrótce ruszy proces Anglików oskarżonych o kradzież w Muzeum Auschwitz
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. (Fot. Getty Images)
18 lutego przed krakowskim sądem okręgowym rozpocznie się proces dwóch 17-letnich Anglików oskarżonych o kradzież z Muzeum Auschwitz dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury.
Reklama
Reklama

Zastępca prokuratora rejonowego Mariusz Słomka poinformował, że oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia.

Anglicy zostali zatrzymani w czerwcu ub.r. przez straż Muzeum Auschwitz, gdy na terenie byłego obozu Birkenau wygrzebywali z ziemi przedmioty i chowali je do toreb. Zbierali je w rejonie, w którym w czasach funkcjonowania obozu znajdowały się magazyny z mieniem zagrabionym Żydom zgładzonym w komorach gazowych. Nazywano je „Kanadą”.

"Po przeszukaniu przy Anglikach znaleziono m.in. fragmenty maszynki do golenia, kawałki szkła zbrojonego ze świetlików w baraku, a także guziki" - poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.

Pod koniec wojny Niemcy, którzy zacierali ślady swoich zbrodni, podpalili magazyny. W rejonie "Kanady" co pewien czas na powierzchni pojawiają się fragmenty mienia, które dziesiątki lat spoczywały pod ziemią. Muzealnicy zbierają je, ale nie prowadzą tam badań archeologicznych, gdyż były obóz traktowany jest jako cmentarz.

Anglicy początkowo przyznawali się do winy. Chcieli dobrowolnie poddać się karze. Po usłyszeniu zarzutów wrócili do swego kraju. Po wynajęciu adwokatów zmienili zdanie tłumacząc, że nie mieli świadomości, iż były to przedmioty o szczególnym znaczeniu dla kultury. Nie zamierzają też dobrowolnie poddać się karze.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama