Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzieci imigrantów radzą sobie lepiej w szkołach niż rdzenni Brytyjczycy

Dzieci imigrantów radzą sobie lepiej w szkołach niż rdzenni Brytyjczycy
Londyńskie szkoły przodują w rankingach, bo w stolicy kraju mieszka najwięcej obcokrajowców. (Fot. Getty Images)
Uczniowie, których pierwszym językiem nie jest język angielski, mają lepsze wyniki w nauce niż dzieci, które urodziły się w anglojęzycznej rodzinie - wynika z najnowszych badań.
Reklama
Reklama

Statystyki prowadzone przez brytyjskie Ministerstwo Edukacji pokazują, że posługiwanie się jako pierwszym językiem innym niż angielski może być dla dzieci zaletą – podkreśla dziennik „The Independent”.

Wyniki egzaminów dzieci, których rodzice nie są Brytyjczykami, są lepsze niż ich anglojęzycznych rówieśników. W latach 2014-2015 61,3 procent dzieci z rodzin imigranckich zdało egzamin GCSE (The General Certificate of Secondary Education - egzamin zdawany w szkole średniej), podczas gdy wśród rdzennych mieszkańców Wielkiej Brytanii - 60,7 procent. Naukowcy podkreślają, że różnica ta wzrasta w placówkach, w których mniejszości etniczne stanowią większość dzieci uczęszczających do danej szkoły.

Co więcej, wyższy odsetek zdawalności GCSE mają miasta w Zjednoczonym Królestwie, które odznaczają się wysoką liczbą dzieci obcokrajowców. Brytyjczycy robią wolniejsze postępy w nauce niż uczniowie z mniejszości etnicznych, którzy są ambitniejsi i bardziej zaangażowani w naukę.

"London effect" to termin wymyślony przez naukowców, określający pewną tendencję, jaka została zauważona w szkolnictwie: dzieci z londyńskich szkół osiągają znacznie lepsze wyniki w egzaminach niż ich rówieśnicy z innych części kraju. Badacze stwierdzili, że londyńskie szkoły przodują w rankingach, ponieważ w stolicy mieszka najwięcej obcokrajowców, których dzieci podwyższają poziom szkolnictwa.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama