Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szwecja: Rząd przedłuża kontrole graniczne do 8 lutego

Szwecja: Rząd przedłuża kontrole graniczne do 8 lutego
Kraje wchodzące w skład strefy Schengen nie powinny wprowadzać kontroli na swych granicach, ale mogą je tymczasowo wznowić, jeśli stwierdzono zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa. (Fot. Getty Images)
Tymczasowe kontrole dokumentów na szwedzkiej granicy zostaną przedłużone o miesiąc i będą obowiązywać do 8 lutego - ogłosił wczoraj szwedzki rząd. Od wprowadzenia kontroli w listopadzie znacząco spadła liczba osób ubiegających się w Szwecji o azyl.
Reklama
Reklama

W połowie listopada ub. roku Szwecja wprowadziła wyrywkowe kontrole na swych granicach i od tego czasu kilkakrotnie je rozszerzała, usiłując zmniejszyć w ten sposób napływ imigrantów przedostających się do kraju przez Niemcy i Danię. Kontrolom podlegał ruch samochodowy i kolejowy przez most nad Sundem między Danią i Szwecją, a także połączenia promowe między Danią, Szwecją i Niemcami.

Od poniedziałku 4 stycznia br. firmy transportowe są zobowiązane przeprowadzać systematyczne kontrole pasażerów w przybywających z Danii pociągach, autokarach i na promach oraz zawracać z granicy osoby bez paszportów.

Od wprowadzenia kontroli granicznych znacząco spadła liczba osób ubiegających się o prawo azylu, a poprzez systematyczne kontrole rząd chce tę liczbę jeszcze zmniejszyć - pisze agencja dpa.

Rząd szwedzki ocenił, że "warunki, na podstawie których podjęte zostały wcześniejsze decyzje, nadal się utrzymują".

Kraje wchodzące w skład strefy Schengen nie powinny wprowadzać kontroli na swych granicach, ale mogą je tymczasowo wznowić, jeśli stwierdzono zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa.

W 2015 roku o azyl w Szwecji starało się 160 tys. osób, z czego tylko 20 proc. miało paszport. Od początku stycznia liczba azylantów wyniosła ok. 1,5 tys. osób.

W ślad za Szwecją Dania wprowadziła od 4 stycznia br. wyrywkowe kontrole na granicy z Niemcami, by zapobiec sytuacji, w której zawracani spod szwedzkiej granicy przybysze grzęźliby w Danii.

Z kolei norweskie władze imigracyjne poinformowały, że o azyl w ich kraju w 2015 roku wystąpiło 31 145 osób, czyli blisko trzy razy więcej niż rok wcześniej. Jedna trzecia osób ubiegających się o azyl to Syryjczycy; drugą co do wielkości grupę azylantów stanowili Afgańczycy, a następnie Irakijczycy i obywatele Erytrei.

Nieco ponad połowa osób starających się o azyl to dorośli mężczyźni, 15 proc. to dorosłe kobiety, a 33 proc. - osoby niepełnoletnie. Ok. 5,3 tys. niepełnoletnich osób przybyło bez osoby towarzyszącej, w tym większość z Afganistanu - poinformowano.

Władze szacują, że w 2016 roku o azyl w Norwegii, jednym z najbogatszych krajów europejskich, może ubiegać się do 60 tys. osób.

Finlandia podała, że w ubiegłym roku o azyl w tym kraju starało się 32 478 osób; to prawie 10-krotnie więcej niż w 2014 roku (3 651 osób). Ponad 20 tys. azylantów to Irakijczycy, a kolejne pod względem liczebności grupy to obywatele Afganistanu, Somalii i Syrii.

Kilka dni temu fińskie władze imigracyjne informowały, że kontrole graniczne wprowadzone przez Szwecję i Danię sprawiły, że znacząco spadła liczba przybywających migrantów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama