Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Reklama "plażowego ciała" nie jest ani obraźliwa, ani nieodpowiedzialna

Reklama "plażowego ciała" nie jest ani obraźliwa, ani nieodpowiedzialna
Plakaty wywołały prawdziwą burzę wśród Brytyjczyków.
'Czy twoje ciało jest gotowe na plażę?' - pytali producenci proteinowych suplementów diety, reklamowanych przez modelkę o idealnych wymiarach. Plakaty z tą reklamą, rozmieszczone m.in. na stacjach londyńskiego metra, wzbudziły gorące kontrowersje wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Sprawa plakatu, który tak wzburzył brytyjskie społeczeństwo, już w kwietniu trafiła do Advertising Standard Authority (ASA) - organizacji zajmującej się przestrzeganiem podstawowych standardów w reklamie.

ASA otrzymała 378 skarg od osób, którym nie podobał się domniemany przekaz wynikający z kampanii - a mianowicie stwierdzenie, że inny (pełniejszy) kształt ciała niż ten prezentowany przez modelkę jest gorszy, a przez to nie nadaje się do pokazania na plaży. Powstała nawet petycja, nawołująca do usunięcia banerów - informuje BBC.

Kampania reklamowa Protein World - producenta suplementu - została wstrzymana, bo pojawiły się ponadto podejrzenia, że tabletki nie posiadają zezwolenia Unii Europejskiej. 

Wszczęto także dochodzenie mające ustalić, czy plakat ten był społecznie nieodpowiedzialny w kontekście kampanii promującej produkt odchudzający.

Protein World wyjaśnił, że jego intencją nie było przekonywanie innych, iż powinni wyglądać jak modelka. "Naszym założeniem było zachęcenie konsumentów do rozważenia, czy są w takiej formie, w jakiej chcieliby być" - zaznaczyła firma i dodała, że widoczna na zdjęciu modelka używała właśnie produktów firmy.

Ostatecznie ASA orzekła, że termin "plażowego ciała" może również odnosić się do szerszego znaczenia: "jest to uczucie na tyle komfortowe, wynikające z własnego wyglądu fizycznego, że bez obaw można pokazywać się w stroju kąpielowym szerszej publiczności".

"Rozważaliśmy zgłoszone do nas roszczenia i nie uważamy, że w reklamie zakłada się, iż inny kształt ciała - niż ten pokazany - nie jest wystarczająco dobry czy gorszy" - podsumowano.

Tymczasem organizacja charytatywna Beat, zajmująca się zaburzeniami w odżywianiu, stwierdziła, że orzeczenie ASA jest "bardzo rozczarowujące".

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że reklama i media nie mogą powodować zaburzeń w odżywianiu, a takie plakaty mogą być naprawdę toksyczne dla niektórych osób" - stwierdziła rzeczniczka beat, Rebecca Pole.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama