Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Symboliczny gest pokoju - IRA już niegroźna?

Symboliczny gest pokoju - IRA już niegroźna?
Elżbieta II i były dowódca IRA, obecnie polityk republikańskiej partii Sinn Fein i zastępca pierwszego ministra w autonomicznym rządzie Irlandii Płn. - Martin McGuinness - w historycznym geście pojednania podali sobie ręce.
Reklama
Reklama
Do spotkania między monarchinią a McGuinnessem doszło dzisiaj w teatrze Lyric w Belfaście, w czasie imprezy charytatywnej organizacji Co-ooperation Ireland. Oboje uścisnęli sobie dłonie po raz pierwszy w czasie krótkiego, prywatnego spotkania w wąskim gronie, a następnie zrobili to publicznie.

W prywatnym spotkaniu uczestniczyli też prezydent Republiki Irlandii Michael D. Higgins oraz pierwszy minister Irlandii Płn.(odpowiednik premiera, choć z ograniczonym zakresem władzy) Peter Robinson z największej partii zrzeszającej protestantów - Demokratycznej Partii Ulsteru.

Miejsce i formułę spotkania wybrano tak, by nie urazić żadnej ze stron. W 1979 roku w dokonanym przez IRA zamachu bombowym zginął admirał lord Louis Mountbatten, brat matki małżonka królowej, księcia Filipa, a McGuinness jako poseł Izby Gmin demonstracyjnie odmówił złożenia przysięgi na wierność królowej i faktycznie nie uczestniczył w pracach parlamentu.

Sinn Fein chce zjednoczenia Irlandii Płn. z Republiką Irlandii, ale do tego celu dąży środkami pokojowymi. Niektórzy jej członkowie byli przeciwni spotkaniu McGuinnessa z Elżbietą II, a w przeszłości partia ta bojkotowała odwiedziny monarchini w prowincji.

Spotkanie ma znaczenie symboliczne. "Byłoby dziwne, gdyby McGuinness nie zgodził się na spotkanie, ale to, że się zgodził, jest ważne samo w sobie" – stwierdził korespondent BBC Mark Simpson zauważając, że McGuinness i królowa dopasowali się nawet kolorystycznie, występując w różnych odmianach zielonego.

"Spotkanie McGuinnessa z monarchinią umożliwi Sinn Fein wyjście do wyborców, dotychczas niechętnych tej partii z powodu jej powiązań z IRA (Sinn Fein to polityczne skrzydło IRA), ale za uścisk dłoni partia zapłaci utratą poparcia części partyjnych dołów. Dla Elżbiety II spotkanie nie będzie wspominane z rozrzewnieniem, ale z pewnością jest jednym z najważniejszych w jej panowaniu" – dodał Simpson.

Wydarzenie na tym szczeblu byłoby nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu, ale obecnie uważane jest za wyraz głębokich politycznych zmian, które dokonały się w Irlandii Płn. Proces pokojowy zapoczątkowany został ogłoszeniem przez IRA zawieszenia broni w 1994 r. i porozumieniami z Wielkiego Piątku w 1998 r. Dzięki niemu Irlandia Płn. odzyskała samorząd wewnętrzny po blisko 25 latach jego zawieszenia.

Elżbieta II przybyła do Irlandii Płn. wczoraj w ramach objazdu kraju z okazji 60. rocznicy panowania. W ub. r. odwiedziła Republikę Irlandii, jako pierwsza brytyjska głowa państwa od uzyskania niepodległości przez ten kraj ponad 90 lat temu.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama