Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Emigranci nie pamiętają o zagranicznej emeryturze

Emigranci nie pamiętają o zagranicznej emeryturze
Polacy pracujący za granicą często zapominają, że mają prawo do świadczeń i emerytury przysługujących w kraju pobytu. Mogą też otrzymywaćje już po powrocie do kraju.
Reklama
Reklama
Jak przypomina “Dziennik Gazeta Prawna”, na podstawie przepisów obowiązujących w danym państwie unijnym, legalnie zatrudnieni tam imigranci mają prawo do świadczeń, m.in. zasiłków na dzieci, które w większości krajów UE są przyznawane bez względu na dochody rodziny. Zasada regulująca przyznawanie zasiłków rodzinnych stanowi, że pierwszeństwo w ich wypłacie ma kraj zatrudnienia rodzica. Jeżeli rodzic pracuje np. w Irlandii, a dzieci przebywają w Polsce z niepracującą matką, to zasiłek będzie wypłacać Irlandia.

“Osoby często zapominają zgłosić w gminie taką informację i nadal pobierają świadczenia w Polsce. Gmina będzie wówczas żądać ich zwrotu jako świadczeń nienależnie pobranych” – tłumaczy Izabela Cyl-Żółkiewicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu.

Osoby, które straciły pracę za granicą, mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. W większości krajów wymagany jest 12-miesięczny staż pracy na jego terytorium oraz odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Bezrobotny, który planuje powrót do Polski, może transferować zagraniczny zasiłek do kraju przez okres trzech miesięcy.

“Bezrobotni zapominają, że wracając do Polski, powinni zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako poszukujący pracy i dopiero z tym zaświadczeniem oraz formularzem E-303 zgłosić się do nas” – tłumaczy Robert Badzioch z Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Dodaje, że osoba powracająca może ubiegać się o zasiłek już w Polsce i wtedy potrzebny jest formularz E-301 potwierdzający okres zatrudnienia za granicą.

“Zasiłek można też transferować w sytuacji, gdy uprawniona do niego osoba w Polsce wyjeżdża za granicę szukać pracy” – mówi Robert Badzioch.

Wielu emigrantów nie wie też, że pracując i odprowadzając składki przez kilka lat za granicą, nabywa prawo do emerytury w kraju pobytu w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanych lat. Ponadto okres zatrudnienia za granicą zostanie uwzględniony przez ZUS przy ustalaniu prawa do polskiej emerytury. Taka osoba, aby udowodnić staż pracy poza Polską, powinna pamiętać o gromadzeniu payslipów oraz świadectw pracy lub zagranicznego zeznania podatkowego.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.05.2024
    GBP 4.9651 złEUR 4.2635 złUSD 3.9368 złCHF 4.3498 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama