Menu

Zła wiadomość dla rozwodników w UK po Brexicie

Zła wiadomość dla rozwodników w UK po Brexicie
Eksperci ostrzegają przed sprawami w sądzie rodzinnym po Brexicie. (Fot. Thinkstock)
Osoby ubiegające się o rozwód z osobą spoza Wielkiej Brytanii po Brexicie będą w gorszej sytuacji niż osoby z krajów Unii Europejskiej - ostrzega wybitna brytyjska sędzia.
Reklama

Rozwód to jedna z najtrudniejszych i najdelikatniejszych życiowych decyzji. Z badań nad poziomem stresu, w rankingu najbardziej nieprzyjemnych sytuacji zajmuje on miejsce tuż po śmierci bliskiej osoby. "Brexit ten stres może jeszcze spotęgować" – ostrzegają prawnicy w UK.

Należy się spodziewać, że po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo obie strony nadal będą współpracować w sprawach dotyczących opieki nad dziećmi zgodnie z Konwencją haską dotyczącą cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. "Baronessa Butler-Sloss ostrzega jednak, że po Brexicie Wielka Brytania może nie móc korzystać z obecnego systemu unijnego, który jest skuteczny i szybki” – informuje "Evening Standard”.

Baronessa Butler-Sloss ostrzega, że sądy w Unii Europejskiej mogą ignorować orzeczenia wydane nad Tamizą, ponieważ wymogi "wzajemności" nie będą miały po Brexicie już zastosowania.

"Nie chcemy przecież, abysprawy rozwodowe toczyły się jednocześnie na przykład w Londynie i w Warszawie. Może okazać się, że sąd w stolicy Polski nie będzie musiał w ogóle brać pod uwagę sprawy w UK. Brexit niesie ze sobą takie zagrożenie" - zaznaczyła Butler-Sloss.

Eksperci uważają, że byłoby to możliwe tylko wtedy, gdyby Wielka Brytania podlegała Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości.

Każdego roku w Unii Europejskiej dochodzi do około 140 000 "zagranicznych rozwodów", z których wiele dotyczy obywateli Wielkiej Brytanii.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama