Menu

Szkocja odłączy się od UK? Rząd chce nowego referendum ws. niepodległości

Szkocja odłączy się od UK? Rząd chce nowego referendum ws. niepodległości
Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon już dwa lata temu namawiała Szkotów do odłączenia się od Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała dzisiaj, że po referendum, które przesądziło o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, nowe referendum w sprawie odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa jest bardzo prawdopodobne.
Reklama

"To oczywiste, że opcja rozpisania drugiego referendum w sprawie ewentualnej secesji musi pozostać na stole i ona jest na stole" - stwierdziła Sturgeon, dodając, że "referendum w sprawie niepodległości jest teraz bardzo prawdopodobne".

"Pragnę dziś jednoznacznie podkreślić, że zamierzam podjąć wszelkie możliwe działania i przeanalizujemy wszystkie możliwe opcje, by zamanifestować sposób, w jaki głosowali mieszkańcy Szkocji, innymi słowami po to, by zapewnić Szkocji dalszy udział w UE i wspólnym rynku" - oświadczyła.

Z danych brytyjskiej komisji wyborczej wynika, że spośród czterech podmiotów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa - Anglii, Walii, Irlandii Północnej i Szkocji, odsetek zwolenników pozostania w UE był największy właśnie w Szkocji - ponad 60 proc.

Ostateczne wyniki wczorajszego referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE pokazały, że 51,9 proc. wyborców głosowało za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

 

  Komentarze


  • Agnieszka Acowasto
   24 czerwca 2016, 17:10

   no to co? wyrazili chęć wyjścia z ue i rozsypuje się uk "?"

  • **
   24 czerwca 2016, 17:41

   Anglicy i walijczycy chca out,Szokcja i Irlandia polnocna glosowala za pozostaniem w uni...

  • Gosc8
   24 czerwca 2016, 18:05

   wypieli sie na EU a rozsypia samych siebie ale beda miec balagan we wlasnej komunikacji :D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama