Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy ten plan jest realny?

Czy ten plan jest realny?
Młodzi w UE są w 'beznadziejnym położeniu', a ich bezrobocie 'kosztuje miliardy' - europosłowie poparli wczoraj inicjatywę KE w sprawie wprowadzenia systemów gwarancji pracy dla osób do 25. roku życia.
Reklama
Reklama
Eurodeputowani, którzy debatowali na temat gwarancji dla młodych podczas sesji w Strasburgu, podkreślali również, że na razie nie wiadomo, jak dokładnie miałoby wyglądać finansowanie tej inicjatywy.

"Elita nie musi się martwić"
Csaba Oery z Europejskiej Partii Ludowej oświadczył, że jego grupa polityczna popiera rozwiązania zaproponowane przez KE. "Nie mamy jednak zdecydowanej odpowiedzi, gdy zadajemy pytanie, kto zapłaci za te programy" - wskazał i zaznaczył, sytuacja bezrobotnej młodzieży jest inna w każdym kraju, dlatego trzeba dopasować rozwiązania do specyfiki danego państwa.

Emilie Turunen z Zielonych podkreśliła, że z punktu widzenia młodych perspektywy gospodarcze wyglądają źle. "Musimy zadbać o to, by to pokolenie nie miało gorszych szans niż pokolenie ich rodziców" - apelowała. Polityk dodała, że absurd kryzysu polega na tym, że młodzi w Europie są w położeniu beznadziejnym, natomiast elita gospodarcza z dyrektorami banków na czele nie musi się martwić bezrobociem.

Ich bezrobocie kosztuje miliardy
Komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor przyznał, że najważniejszym aspektem propozycji KE są fundusze na gwarancje pracy dla młodych. Podkreślił, że choć wprowadzenie w życie zaleceń KE wiąże się z wydatkami, pozostawienie obecnej sytuacji też pociąga za sobą koszty. Według niego, bezrobocie osób do 25. roku życia - utrata korzyści dla gospodarek i wypłata zasiłków - kosztuje państwa członkowskie 153 mld euro rocznie.

"Systemy gwarancji dla młodzieży to bardzo dobre inwestycje, dlatego KE jest gotowa uruchomić środki na ten cel z Europejskiego Funduszu Społecznego" - poinformował. Zapowiedział, że KE będzie też negocjować z państwami członkowskimi środki na ten cel z funduszy operacyjnych na lata 2014-2020.

Andor uważa, że każde państwo będzie musiało przeanalizować potrzeby młodzieży na swoim rynku pracy. Według niego, większość krajów UE bardzo pozytywnie odniosła się do tego pakietu KE.

Praca w cztery miesiące
Propozycja, by każdy kraj członkowski zagwarantował młodym ludziom, którzy stracili pracę lub ukończyli szkołę, otrzymanie w ciągu czterech miesięcy oferty pracy lub szkolenia, została przedstawiona w grudniu.

Przyjęty Pakiet na rzecz Zatrudnienia Młodych (Youth Employment Package) dotyczy osób do 25. roku życia i zawiera kilka zaleceń dla państw członkowskich, m.in. w sprawie wprowadzenia gwarancji dla
młodzieży. Chodzi o to, by wszyscy z tej grupy wiekowej otrzymali maksymalnie w cztery miesiące po ukończeniu szkoły lub utracie dotychczasowej pracy odpowiedniej jakości ofertę zatrudnienia, stażu bądź kontynuowania nauki.

Już jutro PE będzie głosował nad rezolucją, w której wzywa ministrów ds. zatrudnienia "27" do osiągnięcia w lutym porozumienia w sprawie wprowadzenia systemów gwarancji pracy dla młodych we wszystkich państwach członkowskich.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama