Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szczątki króla na parkingu

Szczątki króla na parkingu
Archeolodzy z uniwersytetu w Leicester sądzą, że fragmenty szkieletu znalezionego w tym mieście w trakcie prac archeologicznych na miejskim parkingu, mogą być szczątkami ostatniego króla z dynastii Plantagenetów - Ryszarda III (1452-85).
Reklama
Reklama
"Szczątki pokazują nieprawidłowości budowy kręgosłupa i wklęśnięcie w czaszce, sugerujące podobieństwa do sposobu opisu monarchy w historycznych zapiskach" - ogłosiła dzisiaj ekipa archeologów, prowadząca prace od 25 sierpnia.

Budowa kości wskazuje, iż mężczyzna miał niesymetryczne ramiona wskutek zaawansowanego skrzywienia bocznego kręgosłupa. Nie oznacza to jednak, że był garbusem - tak, jak opisał go William Szekspir w
głośnym dramacie "Ryszard III", przypisując mu cytat: "Konia! Konia! Oddam królestwo za konia!".

Dobrze zachowane kości zostaną poddane analizie DNA. Porównawczy materiał DNA zgodził się dać 55-letni stolarz Michael Ibsen, syn siostrzenicy spokrewnionej z 16. pokoleniem wywodzącym się od siostry monarchy - Anny. Szczątki króla zostałyby następnie uroczyście pochowane w miejskiej katedrze w Leicester.

Po niespełna dwuletnim (1483-85) panowaniu Ryszard III poległ w bitwie na Polu Bosworth (Leicestershire), jednej z najważniejszych bitew w historii Anglii. Jego zbezczeszczone i odarte z kosztowności zwłoki przywieziono do Leicester i - jako pokonanego - pochowano bez honorów w miejscowym klasztorze franciszkańskich zakonników. Klasztor został zniszczony w okresie Reformacji.

W wyniku dwutygodniowych wykopalisk, w których posłużono się radarem do penetracji gruntu, zlokalizowano m. in. miejsce, w którym mieścił się klasztorny kościół, a w nim chór, w którym archeolodzy przypuszczali, że król mógł zostać pochowany, a także ogródek z płytami chodnikowymi wokół niego.

Odkrycie ogródka (tzw. Herrick Garden - od nazwiska burmistrza Leicester Roberta Herricka, który kupił część terenu, na którym stał klasztor) uważane jest za szczególnie ważne. Istnieje o nim zapis z 1612 r., w którym jest mowa o metrowym filarze z napisem, że tu właśnie znajdują się szczątki Ryszarda III. Jest to ostatni znany zapis miejsca pochówku.

Spadkobiercy Herricka sprzedali ogród z początkiem XVIII w. Z czasem został pokryty nawierzchnią, a w latach 30-40 XX w. stał się parkingiem.

Ryszard III pochodził z królewskiego rodu Yorków i jest ostatnim monarchą z dynastii Plantagenetów, zasiadającej na tronie blisko 270 lat (1216-1485) ustępując miejsca Tudorom, którzy pokonali ich w
30-letniej Wojnie Róż między Yorkami i Lancasterami.

W historii król ten zapisał się jako tyran. Do władzy doszedł zagarniając tron 12-letniemu bratankowi i prędko zasłynął jako okrutny władca.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama