Menu

Dwutonowa bomba w centrum Warszawy

 Dwutonowa bomba w centrum Warszawy
Około 3 tys. osób ewakuowano dzisiaj z budynków przy Placu Powstańców Warszawy, gdy podczas prac związanych z budową II linii metra znaleziono tam ważący ok. 2 tony pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej.
Reklama
Jak poinformował Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji, ewakuowano ludzi ze wszystkich budynków w rejonie Placu Powstańców Warszawy i ulicy Świętokrzyskiej, gdzie znaleziono niewybuch. Z pobliskiego budynku, w którym znajduje się Narodowy Bank Polski, ewakuowano około 300 osób.

Na miejscu jest patrol saperski, który około godziny 15:00 rozpoczął prace w wykopie, gdzie znaleziono pocisk. Mjr rez. Marek Fojutowski z 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, z którego pochodzi patrol, wyjaśnił, że znaleziony niewybuch to pocisk z moździerza Karl-Geraet kalibru 600 mm. Z takiej broni Niemcy ostrzeliwali stolicę podczas powstania warszawskiego w 1944 r. Niewybuch - według saperów - waży ok. 1,5 – 2 tony.

Jak dodał Fojutowski, podobny niewybuch znaleziono podczas prac związanych z budową metra w Warszawie rok temu. Jego wydobyciem zajmował się ten sam, na co dzień stacjonujący w Nowym Dworze Mazowieckim, patrol saperski, który pracuje obecnie w Warszawie.

Policja wstrzymała ruch na Placu Powstańców Warszawy oraz na znajdujących się nieopodal ulicach: Jasnej i Moniuszki.

To kolejny niewybuch znaleziony w tej części Warszawy w ostatnich miesiącach. W połowie sierpnia robotnicy pracujący przy przebudowie wodociągów w związku z budową metra natrafili na 300-kilogramową bombę lotniczą. Z budynku przy ulicy Marszałkowskiej ewakuowano wówczas 20 osób.

W lutym na budowie metra przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej wykopano 1,5-tonowy niewybuch. Z okolicznych bloków i biurowców ewakuowano wtedy około 400 osób.
 

  Komentarze


  • Ale kicha
   28 sierpnia 2012, 17:15

   Ciekawe ile nieodnalezionych niewybuchow jest w Londynie?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.04.2018
  GBP 4.766 złEUR 4.172 złUSD 3.388 złCHF 3.483 zł

  Sport


  Reklama