Dwutonowa bomba w centrum Warszawy

 Dwutonowa bomba w centrum Warszawy
, Polska, 1

Około 3 tys. osób ewakuowano dzisiaj z budynków przy Placu Powstańców Warszawy, gdy podczas prac związanych z budową II linii metra znaleziono tam ważący ok. 2 tony pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej.

Jak poinformował Tomasz Oleszczuk ze stołecznej policji, ewakuowano ludzi ze wszystkich budynków w rejonie Placu Powstańców Warszawy i ulicy Świętokrzyskiej, gdzie znaleziono niewybuch. Z pobliskiego budynku, w którym znajduje się Narodowy Bank Polski, ewakuowano około 300 osób.

Na miejscu jest patrol saperski, który około godziny 15:00 rozpoczął prace w wykopie, gdzie znaleziono pocisk. Mjr rez. Marek Fojutowski z 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, z którego pochodzi patrol, wyjaśnił, że znaleziony niewybuch to pocisk z moździerza Karl-Geraet kalibru 600 mm. Z takiej broni Niemcy ostrzeliwali stolicę podczas powstania warszawskiego w 1944 r. Niewybuch - według saperów - waży ok. 1,5 – 2 tony.

Jak dodał Fojutowski, podobny niewybuch znaleziono podczas prac związanych z budową metra w Warszawie rok temu. Jego wydobyciem zajmował się ten sam, na co dzień stacjonujący w Nowym Dworze Mazowieckim, patrol saperski, który pracuje obecnie w Warszawie.

Policja wstrzymała ruch na Placu Powstańców Warszawy oraz na znajdujących się nieopodal ulicach: Jasnej i Moniuszki.

To kolejny niewybuch znaleziony w tej części Warszawy w ostatnich miesiącach. W połowie sierpnia robotnicy pracujący przy przebudowie wodociągów w związku z budową metra natrafili na 300-kilogramową bombę lotniczą. Z budynku przy ulicy Marszałkowskiej ewakuowano wówczas 20 osób.

W lutym na budowie metra przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej wykopano 1,5-tonowy niewybuch. Z okolicznych bloków i biurowców ewakuowano wtedy około 400 osób.

PAP / Adriana C.
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Ale kicha

Ciekawe ile nieodnalezionych niewybuchow jest w Londynie?

Dodaj komentarz


Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 31 maja 2016

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.7469 zł -0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3820 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.9369 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.9701 zł -0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 3.0117 zł -0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama