Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zamrożenie czynszów i zakaz eksmisji w Szkocji "przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego"

Zamrożenie czynszów i zakaz eksmisji w Szkocji "przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego"
Czynsze w Szkocji rosną obecnie najszybciej w całym UK. (Fot. Getty Images)
Nowe dane pokazują, że wprowadzony przez byłą premier Szkocji Nicolę Sturgeon limit czynszów i zakaz eksmisji spowodowały, iż ceny najmu w tym kraju rosną obecnie szybciej niż w Londynie. 

Reklama
Reklama

Wysokość czynszu w Szkocji rośnie szybciej niż gdziekolwiek indziej w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu przez partię SNP ograniczeń w zakresie podnoszenia czynszu i dokonywania eksmisji.

Decyzja Holyrood z września 2022 r. o zamrożeniu płatności czynszu dla setek tysięcy Szkotów i zakazaniu większości eksmisji była odpowiedzią na kryzys kosztów życia, który Nicola Sturgeon nazywała wówczas "katastrofą humanitarną".

Jednak od tego czasu posunięcie to przyniosło odwrotny skutek – według strony internetowej Zoopla, wzrost czynszów w Szkocji wyniósł w zeszłym roku 12,7 proc. w porównaniu z 10,5 proc. w kraju i 12,4 proc. w Londynie.

"Ta polityka pomaga tym, którzy obecnie już coś wynajmują. Prawdopodobnie nie będą chcieli się wyprowadzić i pozostaną przez długi czas w tej samej nieruchomości" - zauważa Richard Donnell z Zoopli.

"W tym samym czasie właściciele domów i mieszkań starają się podnieść ceny tak mocno jak tylko mogą, gdy zawierają nowe umowy najmu" - dodał.

Zdaniem eksperta, za obecną sytuację odpowiada także polityka imigracyjna kraju.

"Mamy rekordowy popyt na skutek rekordowej imigracji i wyższej liczby studentów. Dodając do tego wysokie stopy procentowe, wiele osób utknęło na rynku prywatnego najmu nie mogąc sobie pozwolić na odłożenie pieniędzy na depozyt, aby zakupić dom" - ocenił.

Zgodnie z obecnym prawem, właściciele domów w Szkocji mogą podnieść cenę czynszu o maksymalnie 3 proc. w skali roku. Limit ten nie obowiązuje jednak wtedy, gdy zawierają z kimś nową umowę najmu. Sam zakaz eksmisji obowiązywać ma do końca marca przyszłego roku.
 

Czytaj więcej:

Nad rynkiem wynajmu w UK "zbierają się burzowe chmury". Landlordowie rozważają sprzedaż domów

Większość londyńczyków "nie zarabia wystarczająco dużo, by uzbierać na depozyt"

Jak ochronić się przed oszustwami związanymi z wynajmem nieruchomości w UK?

    Komentarze
    • Czytelnik anonimowy
      17 września 2023, 18:07

      nie jest to czasem spowodowane tym że zdesperowana patologia z Londynu się przenosi do Szkocji bo było taniej dzięki nim będzie drożej?

    • Landlord
      17 września 2023, 19:01

      Gotówka to wolnosc. Landlord 20% podatku musi płacić bo wy nie chcecie gotowki uzywac i dlatego płacicie 20% więcej. Ja za gotowke wynajmuje i kazdy zadowolony

    • Przemko
      17 września 2023, 19:55

      ZAWSZE tak się kończy wprowadzanie w życie lewackich "mundrości".

    • Cet
      17 września 2023, 20:28

      Normalne prawo rynku ktorego lewusy i czytelnik anonimowy nie rozumieja i tyle

    • Czytelnik anonimowy
      17 września 2023, 23:09

      Błąd Typowo brytyjskie podejście do sprawy w Szkocji patologiczny sposób. Bo to trzeba normalnych ludzi liczących mieszkania w metrach kwadratowych w nie z liczbą łazienek czy łokci stóp. Następnie ustala się limit cenowy za wynajem od M2 tak jak to jest zrobione w Niemczech. Skoro to są idioci, mój menadżer nie potrafi mi podać ile łokci, paznokci, stóp, inch, funtów, kilogramów, zajmuję jego dom nie może użyć żadnej miary bo jest debilem skończonym. A więc powiedział ile ma pokoi i łazienek. To są cofnięci ludzie

    • Mozi
      18 września 2023, 05:02

      Ceny rosną bo niektórzy wynajmują nielegalnym osoba domy za wyższą stawkę sądząc że będzie im to się opłacać, lecz teraz kary się zmieniły i landlord może ponieść surowsze konsekwencje.

    • Czytelnik anonimowy
      18 września 2023, 17:54

      Cet mylisz się w tym kraju nie ma normalnego prawa rynku mieszkania nie powinny być towarem tam gdzie są ludzie mieszkają na ulicy przykład Los Angeles czy San Francisco w krajach skandynawskich jest możliwość kupna tylko jednego domu pod warunkiem że się w nim mieszka dla osób spoza UE bo tak zniszczyli by rynek mieszkaniowy głównie Amerykanie. PiS od nowego roku chce pozwolić Amerykanom na kupno ziemi w Polsce aż boję się myśleć co oni zrobią z naszym krajem. UK jest krajem bezprawia i dlatego to wygląda jak wygląda

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama